Haga: Kibice uratowali historyczne kasy

źródło: ADOfans.nl

Haga: Kibice uratowali historyczne kasy Wkrótce po przeprowadzce na nowy stadion kibice ADO Den Haag zaczęli starać się o status zabytku dla dwóch kas. Teraz, w efekcie tych wysiłków, obie kasy stoją pod nowym obiektem.

Reklama

W 2007 ADO Den Haag wyprowadziło się ze starego Zuiderparkstadion i przeniosło na wschód, w rejon Forepark. Stadion szybko wyburzono, jednak kibice zaczęli starać się o ochronę prawną dla dwóch kas biletowych, które były charakterystycznym punktem dawnego obiektu.

Zdaniem wielu fanów niewielkie murowane kioski wpisują się w ustawę o monumentach z 1988 roku, jednak początkowa reakcja władz miejskich studziła entuzjazm. Kasy stały co prawda w Parku Południowym od 1925 roku i miały znaczną wartość sentymentalną, ale ich stan i pozostawiał wiele do życzenia, a wartość architektoniczna była już niższa.

Mimo to kasy pozostały po rozbiórce stadionu, a fani zrzeszeni wokół ADOfans.nl zaczęli zbiórkę pieniędzy na ich przeniesienie pod nową arenę. Wstępnie szacowany koszt operacji miał wynosić ok. 30 tys. €, jednak później wzrósł do ponad 40 tysięcy. W 2012 serwis internetowy zaczął wydawać cegiełki, każda po 7,5€. Na jedną kasę trzeba było znaleźć 5500 nabywców. Ostatecznie udało się w tym roku, dzięki wsparciu sponsorów.

W czwartek dwie ciężarówki przewiozły obie kasy w nienaruszonym stanie pod Kyocera Stadion. Zajęły miejsce przy południowo-wschodniej części stadionu.

ADOfans.nlFot: ADOfans.nl

ADOfans.nlFot: ADOfans.nl

ADOfans.nlFot: ADOfans.nl

Reklama