Enschede: Trzy lata od tragedii na De Grolsch Veste

źródło: własne / rtvoost.nl

Enschede: Trzy lata od tragedii na De Grolsch Veste FC Twente upamiętnia dziś dwóch robotników budowlanych, którzy zginęli po zawaleniu się dachu. To już trzy lata od kiedy rozbudowa stadionu została dramatycznie przerwana, a wciąż nie ma odpowiedzi.

Reklama

Dokładnie dziś minęły trzy lata od tragicznego runięcia dachu nad południową trybuną De Grolsch Veste. W chwili wypadku konstrukcja nie była jeszcze ukończona i nie miała pełnej wytrzymałości, przez co opadła na trybuny.

De Grolsch VesteFot: RTV Oost

Choć oba poziomy widowni nie zostały znacząco uszkodzone, wypadek był tragiczny dla dwóch pracowników obecnych w tym czasie pod dachem. Peter Burgers (24 l.) oraz Dave Nijkamp (31 l.) zginęli na miejscu katastrofy. Dziś pamięć o nich podtrzymuje skromny monument pod południową trybuną.

Do dwóch słupów konstrukcji dołożono niewielkie ławki z prefabrykatów betonowych, każda z imieniem jednego z budowlańców. Pomiędzy nimi stanął z kolei postument z datą i godziną – 07.07.2011, 11:54 – oraz słowami Ineen was het stil, czyli „Upadek był cichy”.

Śledztwo w toku

Prokuratura wciąż nie zakończyła dochodzenia w sprawie katastrofy. Wyniki były oczekiwane we wrześniu 2013, jednak jest znaczne opóźnienie. Wszystkie analizy wskazują, że winę ponoszą wykonawcy, którzy wprowadzili znaczące zmiany do harmonogramu. Jednocześnie nie uwzględnili ewentualnego ryzyka z tym związanego.

Nie jest aktualnie jasne, czy ktokolwiek zostanie personalnie obciążony winą za tragedię i postawiony w stan oskarżenia. Według komunikatu prokuratury z końca czerwca to „kwestia miesięcy”.

Reklama