Nowe stadiony: Szamotuły, Międzyrzecz, Skwierzyna, Pniewy

źródło: własne; autor: michał

Nowe stadiony: Szamotuły, Międzyrzecz, Skwierzyna, Pniewy Dzięki kolejnym podróżom niestrudzonego Sebastiana Spychały możemy Wam dziś pokazać cztery kolejne stadiony z zachodniej Polski. W tym jeden z naszych ulubionych, czyli „wieżowiec” w Pniewach.

Reklama

Stadion im. Stanisława Kurowskiego, Szamotuły

Stadion SzamotułyFot: Sebastian Spychała, Stadiony.net

Miejski stadion w Szamotułach służy miejscowej Sparcie już od 1922 roku. Zarządzany najpierw przez SOSiR, a od 2014 roku przez SCS obiekt dysponuje trzema osobnymi trybunami na wałach, z otwartą stroną północną. Sektory wzdłuż boiska zostały wyposażone w krzesełka, których całkowita liczba to 2377.

Od 2012 roku stadion nosi imię Stanisława Kurowskiego, który w 1953 roku wprowadził drużynę juniorów do finałowej fazy walki o mistrzostwo Polski.

Z uwagi na niskie zapotrzebowanie na bilety, klub udostępnia na mecze tylko część widowni, ok. 990 miejsc.

 

Stadion dr. Adama Szantruczka, Międzyrzecz

Stadion MiędzyrzeczFot: Sebastian Spychała, Stadiony.net

Budowa tego stadionu była możliwa dzięki rozległym inwestycjom w sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Berlinie w 1936. Wtedy jeszcze Międzyrzecz leżał na terytorium Niemiec, a nowo otwarty obiekt (jeszcze bez trybun) nazwano Placem Majowym.

Po przejęciu ziem przez Polskę w 1945 gospodarzem został klub Orzeł, który swoje mecze rozgrywa do dziś. W 1985 roku, gdy świętował 40-lecie, Orzeł był oglądany przez ok. 4 tys. widzów w meczu z Lechem Poznań.

Dziś, po serii modernizacji na początku XXI wieku, stadion oferuje żużlową bieżnię z 6 torami, a także trybunami po zachodniej i wschodniej stronie boiska.

W 2010 roku stadion otrzymał imię honorowego prezesa Orła, miejscowego lekarza dr. Adama Szantruczka.

 

Stadion Miejski, Skwierzyna

Stadion SkwierzynaFot: Sebastian Spychała, Stadiony.net

Potocznie nazywany stadionem Pogoni, miejski stadion w Skwierzynie stracił swego gospodarza w 2013 roku, gdy klub rozwiązano. Obiekt wzdłuż ul. Sportowej na południu miasta oferuje dwie trybuny, ulokowane malowniczo między drzewami. W praktyce ulokowanie trzech rzędów widowni za grubymi konarami sprawia, że wiele krzesełek oferuje bardzo ograniczoną widoczność.

 

Stadion Miejski, Pniewy

Stadion PniewyFot: Sebastian Spychała, Stadiony.net

Zlokalizowany prawie w sercu Pniew miejski stadion dysponuje dwiema trybunami na wałach ziemnych, wzdłuż boiska (północ i południe). Najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża na południowej trybunie, która stanowi zadaszenie centralnego sektora, jednocześnie oferując dwa poziomy krytych krzesełek.

W latach 1990. stadion gościł mecze najwyższej ligi w Polsce, jednak po dwóch sezonach lokalny zespół (wtedy Tygodnik Miliarder) został wycofany, spadając na czwarty szczebel systemu ligowego. W pamięci kibiców zostało m.in. zwycięstwo 1:0 nad Legią Warszawa z 1994 roku, oglądane przez ok. 3 tys. widzów.

Reklama