Atlanta: Ruszyła budowa wielkiego stadionu Falcons

źródło: własne

Atlanta: Ruszyła budowa wielkiego stadionu Falcons Już w 2017 roku ma tu paść rekord frekwencji w piłce ligowej USA. Dwa lata później gospodarze chcą organizować Super Bowl. I nic dziwnego, że mają wielkie ambicje. W końcu budują molocha za 3,7 mld złotych!

Reklama

Wczoraj wieczorem w obecności ok. 500 gości wbite zostały pierwsze łopaty pod nowy stadion Atlanta Falcons. Wśród zgromadzonych byli burmistrz Atlanty, władze lig NFL i MLS i wielu innych notabli, jednak prawda na temat budowy jest taka, że bez fajerwerków, za to w błocie i znoju prace trwają już od kilku tygodni. Oczyszczanie działki i pierwsze wykopy są już wykonane, teraz ruszyło palowanie.

Atlanta Falcons new stadiumFot: Atlanta Falcons

Stadion niemal w centrum Atlanty (zaraz obok Georgia Dome) będzie wymagał niemałych przygotowań, ponieważ inwestycja będzie jednym z największych stadionów w historii pod względem rozmiaru. Na trybunach znajdzie miejsce 71 tys. widzów (wcześniej planowano 65 tys.) z możliwością czasowego powiększenia.

Pojemność nie musi imponować, jednak to też nie same trybuny decydują o wysokiej cenie obiektu. Ten jeszcze przed rozpoczęciem budowy drożeje z każdym rokiem. Wstępne dane z 2011 mówiły o 700 mln $. W 2012 było już prawie 950 milionów, a w 2013 okrągły miliard. Teraz koszt szacowany jest na 1,2 mld.

O cenie i rozmiarze decyduje w dużej mierze dach. Zespół ośmiu ogromnych stalowych kratownic utworzy nad trybunami formę gwiazdy. Na stałym zadaszeniu znajdzie się z kolei osiem ruchomych paneli, które niczym przysłona aparatu fotograficznego będą mogły regulować dostęp światła do wnętrza, umożliwiając całkowite zamknięcie stadionu.

Atlanta Falcons new stadiumFot: Atlanta Falcons

Pod ruchomym dachem znajdzie się również imponujący panoramiczny telebim, pod nim trybuny. Trzy poziomy, w tym 7,5 tys. miejsc biznesowych oraz kilkadziesiąt luksusowych lóż. Dwa wyższe poziomy na mecze piłkarskie i imprezy o mniejszym zapotrzebowaniu zostaną zasłonięte przez specjalne kurtyny, zostawiając poniżej 30 tys. miejsc.

Atlanta Falcons new stadiumFot: Atlanta Falcons

Cała powierzchnia użytkowa ma wynieść ok. 167,000 m2, co jest kolejną liczbą stawiającą stadion w światowej czołówce. Same tylko przestrzenie dla najzamożniejszych widzów to ok. 13 tys. m2. Zarówno klientów biznesowych, jak i zwykłych kibiców Atlanta Falcons już teraz zapraszają do rezerwowania swoich miejsc przed otwarciem, zaplanowanym na wiosnę 2017, przed startem sezonu NFL.

Atlanta Falcons new stadiumFot: Atlanta Falcons

O ile jednak w NFL stadion Falcons nie będzie jedynym tej skali molochem, o tyle w lidze MLS ma zrobić ogromne wrażenie. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie się nazywał miejscowy klub piłkarski, za to już teraz posiadacze jego licencji zapowiadają, że chcą w pierwszym meczu w 2017 pobić rekord frekwencji dla tej ligi, gromadząc na stadionie komplet 71 tysięcy widzów.

Dwa lata później cała Atlanta liczy na organizację Super Bowl. Wcześniej niż 2019 nie ma takiej możliwości, ponieważ wymogiem organizacyjnym jest oddanie obiektu do użytku najpóźniej dwa lata przed organizacją. Teraz pozostaje odliczać do marca 2017. Możecie to robić z nami, ponieważ od dziś regularnie będziemy Wam pokazywać postępy na budowie!

Reklama