Nowy projekt i budowa: Stadion Batakan

źródło: własne; autor: michał

Nowy projekt i budowa: Stadion Batakan W Indonezji rzadko buduje się stadiony typowo piłkarskie. A ten nie tylko będzie piłkarski, ale ma też spełniać najwyższe wymogi, nawet potencjalnie gościć mecze Mistrzostw Świata.

Reklama

A teraz wszyscy powtarzają za nami: Stadion Batakan w mieście Balikpapan. Bardzo egzotyczne miejsce, ale nie dla mieszkańców Indonezji. Balikpapan to miasto wielkości Łodzi na wschodzie Borneo, jeden z najważniejszych indonezyjskich ośrodków na wyspie. Gra tutaj Persiba, klub najwyższej ligi. I choć na co dzień mecze Persiby gromadzą znacznie poniżej 10 tysięcy osób, wkrótce sytuacja ma się zmienić.

Stadion Balikpapan

W 2010 roku w pracowni Empat w Dżakarcie powstał jeden z najnowocześniejszych projektów sportowych w Indonezji. I, co jest rzadkie w tym kraju, trybuny otrzymają układ typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej. Mniejszy stadion wyposażony w tory dla biegaczy powstanie obok. Dwa poziomy przecięte jednym poziomem przeszklonych lóż pomieszczą w sumie 40 tysięcy osób pod zadaszeniem.

O ile układ jest najbardziej zbliżony do zachodnich wzorców wśród projektów realizowanych w Indonezji, stadion nie będzie najpewniej przedstawiał wysokiej jakości. Zdjęcia budowlane pokazują jasno, że wylewana na miejscu żelbetowa konstrukcja nie jest szczególnie dobra, a poszycie z blachy trapezowej pod cienkimi stalowymi kratownicami też niespecjalnie pomoże.

Stadion BalikpapanFot: Anno Malay

Trudno to jednak uznać za problem, gdy stadion dla 40 tysięcy osób kosztuje tyle, ile w Europie parokrotnie mniejszy obiekt. Choć 600 miliardów rupii brzmi jak bardzo wysoka suma, to w przeliczeniu jedynie 160 milionów złotych.

Budowa na wschodnich rogatkach Balikpapanu ruszyła w 2011 roku i miała dobiec końca w 2014. Teoretycznie to wystarczająco dużo czasu dla tak dużej inwestycji, jednak poważne problemy z finansowaniem sprawiły, że do dziś gotowy jest tylko dolny poziom trybun, a prace nad tym górnym postępują powoli. Z powodu bardzo ograniczonych środków na ten rok liczba pracowników na budowie także nie powala i należy się spodziewać, że pierwszy mecz odbędzie się nie wcześniej niż w 2015 roku.

Reklama