Moskwa: VTB Arena rusza z miejsca, dalsze zmiany projektu

źródło: rsport.ru / sovsport.ru / Interfax / własne; autor: michał

Moskwa: VTB Arena rusza z miejsca, dalsze zmiany projektu W tym tygodniu ogłoszono wreszcie start budowy VTB Areny, nowego stadionu Dynama Moskwa. Nie obyło się jednak bez przypomnienia przez kibiców, że już 6 lat czekają na ten obiekt. I jeszcze poczekają...

Reklama

W Prima Aprilis w Moskwie wydarzyło się całkiem sporo, ale nastroju do żartów nie było. Kibice Dynama pojawili się przy swoim dawnym stadionie i wyrazili niezadowolenie z wolnego postępu prac.

- Sześć lat temu Dynamo zagrało ostatni mecz na stadionie i obiecano nam nowy. Od tego czasu zburzyli stare trybuny i zrobili wykop. I tyle. W 2013 roku mówili nam, że w styczniu 2014 ruszy budowa. Jest kwiecień, nic nie zrobili. Więc przyszliśmy zapytać organizatorów o budowę – mówił jeden z liderów kibiców, Jarosław Charitonow.

Podczas gdy Dynamo wciąż gra „na wygnaniu” w Chimkach, na budowie rzeczywiście nie dzieje się wiele. Wykopy, zabezpieczenie historycznej zachodniej fasady i początki palowania – to wszystko. Pozostałe, komercyjne funkcje VTB Arena Parku powstają obok znacznie sprawniej. Dlaczego tylko stadion wciąż jest w powijakach?

- Nasz projekt wciąż przechodzi zmiany, przede wszystkim w związku z brakiem meczów Mistrzostw Świata 2018. Musieliśmy praktycznie całkiem go przeprojektować. I na szczęście te zmiany doszły do logicznego finału, mamy już wszystkie niezbędne pozwolenia – zapewnił Sergiej Tarhanow, kierownik projektu VTB Arena.

Okazuje się, że zmieniany wielokrotnie projekt będzie miał jeszcze inny finalny kształt niż ten prezentowany aktualnie na naszej stronie. A trzeba pamiętać, że aktualizowaliśmy go trzykrotnie, w 2011, 2012 i 2013 roku.

Najnowsze zmiany to kontynuacja rozpoczętych już wcześniej tendencji do ścieśniania całego obiektu, by „upchnąć” wewnątrz historycznego stadionu ten nowy i jednocześnie halę widowiskową. Ofiarą tych prac padła zachodnia trybuna, która będzie najmniejszą na nowym stadionie.

To istotne dla kibiców, ponieważ tam od lat gromadzili się ci dopingujący. Teraz muszą przenieść się na wschodnią, ale zaakceptowali ten krok po konsultacjach z inwestorem. Pod zachodnią trybuną otrzymają jednak pub, nazwany roboczo Jaszyn, na cześć słynnego bramkarza Lwa Jaszyna.

Legendarnego zawodnika ma również uczcić data otwarcia stadionu - 22 października 2017, w rocznicę urodzin. By ten cel został osiągnięty, projekt musi jednak teraz przebiegać bez zakłóceń. Postępy na budowie powinny wkrótce być widoczne już niemal codziennie.

Poniższe wizualizacje pokazują, jak dotąd zmieniała się koncepcja nowego stadionu Dynama.

VTB Arena

VTB Arena

Reklama