Brazylia: Arena Pernambuco z elektrownią słoneczną

źródło: cleantechnica.com; autor: michał

Brazylia: Arena Pernambuco z elektrownią słoneczną Na samym stadionie baterii słonecznych zainstalować się nie da, ale nic straconego – obok Areny Pernambuco na przedmieściach Recife powstanie wielka elektrownia słoneczna. W dniu meczu zapewni co najmniej jedną trzecią potrzebnej energii.

Reklama

Tendencja do budowy jak najbardziej „zielonych” stadionów jest coraz powszechniejsza. Jednak nie każda arena daje równie duże szanse do zastosowania pewnych technologii. Arena Pernambuco nie może zostać pokryta bateriami słonecznymi, ponieważ jej powłoka to przede wszystkim miękkie syntetyczne płótno.

Jednak dzięki wzniesieniu stadionu w niezabudowanej okolicy na przedmieściach Recife, udało się wygospodarować znaczną powierzchnię obok stadionu. Chiński producent Yingli dostarczy Brazylijczykom 3650 baterii, w sumie 15 tys. m2 powierzchni pobierającej energię.

Dzięki temu powstanie solidna elektrownia słoneczna, która w dniu meczu zapewni 30% niezbędnej energii. Na co dzień, gdy oświetlenie, nagłośnienie i inne systemy nie muszą działać w pełni, zapotrzebowanie ma być zaspokojone całkowicie. Nadmiar energii wytwarzanej przez baterie słoneczne będzie przekazywany do centralnej sieci energetycznej.

To ciekawy przykład, jak uwzględnić ekologię w zarządzaniu stadionami. Trzeba jednak pamiętać, że dla stworzenia całego kompleksu Cidade da Copa na obrzeżach Recife trzeba było wykarczować 240 hektarów lasu nad rzeką Capibaribe, co z ekologią nie ma już wiele wspólnego.

Arena Pernambuco

Arena Pernambuco

Reklama