Nowy stadion i projekt: Teraźniejszość i przyszłość Gibraltaru

źródło: własne; autor: michał

Nowy stadion i projekt: Teraźniejszość i przyszłość Gibraltaru Jedyny członek UEFA, gdzie na jednym stadionie rozgrywają mecze trzy ligi piłkarskie. I jedyny, w którym stadion narodowy nie spełnia podstawowych wymogów. Dlatego powstanie nowy…

Reklama

To najczęściej wymieniany rywal Polski w eliminacjach do Euro 2016, bo z Gibraltarem, w przeciwieństwie do np. Niemiec czy Szkocji, nigdy jeszcze nie przegraliśmy. I na tym złośliwości kończymy, ponieważ na żadnym z prezentowanych dziś stadionów Polska nie zagra.

Victoria Stadium

Aktualny narodowy stadion Gibraltaru leży zaledwie 200 metrów od północnej granicy kraju, tuż przy pasie startowym miejscowego lotniska. Stąd też dodatkowe oznaczenia kolorystyczne i świetlne na czterech masztach oświetleniowych.

Victoria StadiumFot: StadionTour.at

Jako jedyny stadion Gibraltaru, obiekt gości wszystkie mecze ligowe na swej sztucznej murawie. Naturalna nie wytrzymałaby takiego natężenia gier, ponieważ na Gibraltarze funkcjonują dwie ligi męskie i jedna kobieca. Widzom podczas meczów ligowych stadion oferuje 5 tys. miejsc (dzięki brakowi krzesełek) po obu stronach boiska.

Victoria StadiumFot: StadionTour.at

Wokół funkcjonują inne obiekty sportowe, a z trybun widać słynną Skałę Gibraltarską.

Po włączeniu Gibraltaru do UEFA w maju 2013 roku powstała idea budowy nowego stadionu. Ten obecny nie umożliwia bowiem odbywania meczów międzynarodowych i dlatego eliminacje do Euro 2016 Gibraltar rozegra w portugalskim Faro.

Europa Point Stadium

Koncepcja budowy nowego stadionu dla Gibraltaru narodziła się w 2013 roku, gdy istniejącą od 1895 roku federację piłkarską uznała UEFA. Jako teren pod budowę wybrano Europa Point, najdalej na południe wysunięty skrawek półwyspu.

Europa Point StadiumWiz: EuropaPointStadium.com

Obłożony szkłem obiekt ma nocą rozświetlać okolicę jak lampa lub latarnia. Dzięki temu będzie jednym z pierwszych budynków Europy oglądanych przez załogi i pasażerów statków. Niewykluczone, że obiekt nocą będzie świetnie widoczny z Maroka. Za to na pewno szklana elewacja pozwoli niektórym z 8066 widzów oglądać Afrykę za dnia!

Europa Point StadiumWiz: EuropaPointStadium.com

Nieregularna bryła o nowoczesnym kształcie i pomysł przezroczystości stadionu to dzieło firmy Fenwick Iribarren Architects. Zgodnie z założeniami na południowym krańcu obiektu powstaną specjalne tarasy widokowe, dające niezwykłą perspektywę Cieśniny Gibraltarskiej.

Budowa żelbetowo-stalowego stadionu ma zająć 18 miesięcy i może się zakończyć już w 2016 roku.

Europa Point StadiumWiz: EuropaPointStadium.com

Reklama