Marsylia: Dach Vélodrome gotowy!

źródło: własne; autor: michał

Marsylia: Dach Vélodrome gotowy! Wczoraj zakończył się najbardziej spektakularny etap przebudowy w Marsylii. Zainstalowano ostatni, ważący 200 ton segment stalowej konstrukcji dachu. Otwarcie już latem!

Reklama

Choć znacznie mniej imponujący niż na wizualizacjach, nowy dach nad Stade Vélodrome w Marsylii jest już prawie gotowy. Cała główna konstrukcja stalowa jest na swoim miejscu od kiedy wczoraj ułożono nad koroną trybun ostatni fragment dachu. Długa na 100 metrów konstrukcja będzie dźwigać poszycie i chronić widzów na głównej trybunie.

Instalacja dachu nad Tribune Jean Bouin to ostatni etap instalacji zadaszenia, które funkcjonuje już nad trzema kolejnymi sektorami. Prace nad dachem zachodniej trybuny ruszyły w lutym, teraz konstrukcja musi zostać scalona i nabrać odpowiedniej wytrzymałości zanim usunięte zostaną tymczasowe podpory.

Po tym, jak na początku lutego zakończyły się prace nad konstrukcją żelbetową, aktualnie gotowe są już wszystkie główne elementy konstrukcyjne. Pozostało wykańczanie, instalacja systemów elektronicznych oraz wyposażenie. Koniec prac zaplanowano na czerwiec, a otwarcie na start sezonu 2014/15.

Przebudowa stadionu ruszyła w 2011 roku. Od podstaw powstała trybuna główna, ta po przeciwległej stronie boiska otrzymała drugi poziom, a obie za bramkami – nową infrastrukturę przy tej samej pojemności. Projekt był realizowany, by cały czas mecze mógł rozgrywać zespół Olympique.

Mimo to nie doszło do powstania opóźnień, a budżet pozostał na założonym wcześniej poziomie ok. 267 mln € (1,1 mld zł). Środki mają zostać odzyskane w ciągu 35 lat przez agencję Arema Velodrome, nowego operatora stadionu.

Stade Velodrome

Stade Velodrome

Reklama