Lublin: Stadion już prawie gotowy, ale coraz droższy

źródło: Gazeta.pl / własne; autor: michał

Lublin: Stadion już prawie gotowy, ale coraz droższy Budowa nowego Stadionu Miejskiego w Lublinie idzie sprawnie. Ale będzie droższa, ponieważ trzeba dostosować monitoring do… przepisów sprzed rozpoczęcia budowy. Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej?

Reklama

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Stadion Miejski w Lublinie podrożeje aż o 8,5 mln zł z powodu unowocześnienia systemów bezpieczeństwa, m.in. monitoringu. Wzrost ceny względem pierwotnego budżetu ma wynikać z przestarzałych rozwiązań zapisanych w programie funkcjonalno-użytkowym nowego obiektu z 2009 roku.

Dyskusyjne jest jednak, dlaczego dopiero teraz wprowadzana jest taka korekta. Przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa, na które powołuje się miasto, weszły w życie z dużym wyprzedzeniem. Ostatnia nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych miała miejsce 10 miesięcy przed rozpoczęciem budowy.

Stadion Miejski w LublinieFot: UM Lublin

Z kolei rozporządzenie dotyczące monitoringu pochodzi z początku 2011 roku, dając znaczny zapas czasu na zmiany. Jeszcze w grudniu 2012 magistrat wprowadzał zmiany do projektu stadionu, ale tych nie uwzględnił. To sprawia, że wydawanie kolejnych 8,5 mln zł pod koniec budowy na elementy, które powinny być uwzględnione od początku, brzmi co najmniej zaskakująco.

W nowych wydatkach (przetarg zakończony na początku lutego) jest ujęty również koszt podgrzewanej murawy i systemu BMS, czyli elektronicznego zarządzania obiektem. Dzięki temu ostatniemu będzie można obniżyć koszty codziennego funkcjonowania lubelską areną, jednak na razie oba ujęte w postępowaniu systemy pochłoną 2,5 mln zł. Wykona je Budimex, jak resztę stadionu.

Stadion Miejski w LublinieFot: UM Lublin

System BMS ma być wykonany w maju tego roku, czyli na miesiąc przed planowanym oddaniem całej inwestycji. Ta idzie niezmiennie sprawnie i choć podrożał, lubelski stadion w porównaniu do większości polskich inwestycji wypada bardzo korzystnie – i finansowo, i czasowo.

Jak widać na najnowszych zdjęciach z budowy, gotowa jest już niemal cała elewacja, a na stalowej konstrukcji dachu pojawił się komplet pylonów oświetleniowych – po 7 wzdłuż boiska i po 2 za bramkami, w sumie 18. Zaawansowane są prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu.

Kolejne znaczne postępy będziemy mogli obserwować już w drugiej połowie marca. Wtedy ma ruszyć układanie poszycia dachu (membrana i poliwęglan), a także instalacja krzesełek. Zacznie się również montaż wind.

Stadion Miejski w LublinieFot: UM Lublin

Reklama