Hillsborough: 13 policjantów z zarzutami za tragedię?

źródło: Mirror.co.uk; autor: michał

Hillsborough: 13 policjantów z zarzutami za tragedię? Większość była już przesłuchiwana. Funkcjonariusze, niektórzy na emeryturze, są podejrzani o różne czyny – od fałszowania dokumentów i wypaczania procedur po zabójstwo.

Reklama

Po prawie 25 latach pierwszy raz wskazano osoby potencjalnie winne katastrofie na Hillsborough. Niezależna Policyjna Komisja Skarg (IPCC - wydział kontroli wewnętrznej brytyjskiej policji – przyp. red.) zidentyfikowała 13 funkcjonariuszy policji, aktywnych i emerytowanych.

Wszyscy oni są uznawani za podejrzanych w wewnętrznym śledztwie IPCC oraz w ogólnym dochodzeniu dotyczącym przyczyn tragedii. Jedenastu podejrzanych było już przesłuchiwanych, a kolejni dwaj mają się stawić wkrótce.

Na razie prowadzący śledztwo ujawnili tylko, że wśród podejrzanych część może usłyszeć zarzut fałszowania dokumentów i wypaczania postępowania, a niektórzy – jeśli zostaną uznani za bezpośrednio odpowiedzialnych – nawet zarzut zabójstwa.

15. kwietnia 1989 w tragedii na Hillsborough życie straciło 96 kibiców Liverpoolu. W 2012 analiza dokumentów wykazała, że policja próbowała przez lata zrzucać winę za katastrofę na samych kibiców. Jednocześnie to decyzje oficerów bezpośrednio przyczyniły się do śmierci dziesiątek ludzi.

Reklama