Dżakarta: Budowa Stadionu BMW ruszy na dniach?

źródło: thejakartapost.com; autor: michał

Dżakarta: Budowa Stadionu BMW ruszy na dniach? Po miesiącach oczekiwania wreszcie ma nastąpić przełom. Według władz Dżakarty największa sportowa inwestycja od 40 lat ma ruszyć jeszcze w marcu. Choć można się spodziewać kłopotów z realizacją…

Reklama

Losy Stadionu BMW już w tej chwili są zawiłe, choć obiekt istnieje tylko w dokumentacji projektowej. Długo oczekiwany nowy dom dla największego klubu Dżakarty miał być w budowie już jesienią 2013, jednak do rozpoczęcia prac nie doszło z powodu braku praw miasta do gruntu.

Teraz kolejna deklaracja wmurowania kamienia węgielnego i wstępnych prac przed końcem marca wydaje się ryzykowna. Z ponad 66 hektarów w drugim co do wielkości parku Dżakarty, władzom udało się zabezpieczyć tylko 12ha. Batalia sądowa o pozostałe jest niemal pewna, ponieważ prawo własności brakujących terenów pod projekt należy do osoby prywatnej.

Stadion BMW

Poza wątpliwościami natury prawnej, pojawiają się te natury urbanistycznej i społecznej. Park BMW to jeden z największych obszarów zielonych w gęsto zabudowanej stolicy Indonezji. Budowa w nim stadionu dla 50 tysięcy widzów i sąsiadującej infrastruktury sportowej budzi kontrowersje.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przez ostatnie dwie dekady tereny były zajmowane przez nielegalne osiedla najuboższych i zamiast rekreacji stały się enklawą biedy. Większości z nich już nie ma, zostali wysiedleni.

Jeśli jednak prace ruszą zgodnie z zapowiedzią, w ciągu najbliższych trzech, maksymalnie czterech lat w Dżakarcie powinien powstać pierwszy wielki i nowoczesny stadion od czasu inauguracji ogromnego Gelora Bung Karno.

W tej chwili władze zapewniają, że na budowę zabezpieczona jest kwota 1,2 biliona rupii, czyli ok. 105 mln $ (320 mln zł).

Reklama