Nominacja: Kazan Arena

źródło: własne

Nominacja: Kazan Arena Pierwszą wielką imprezę ma za sobą, na drugą jeszcze czeka. Jednak już teraz nowy stadion Rubina Kazań budzi wątpliwości, ponieważ dla dobra stadionu Rubin wcale grać tam nie może.

Reklama

Stary Centralnyj Stadion leży dosłownie w sercu Kazania, w miejscu ujścia rzeki Kazanki do Wołgi. Byłoby to idealne miejsce dla nowej, większej areny, ale jak na złość miejsca jest tam bardzo niewiele. Dlatego przy budowie nowego 40-tysięcznika wybrano inne miejsce – północno-wschodnią dzielnicę Sawinowo.

Położenie wydaje się drugim najlepszym wyborem, ponieważ z jednej strony stadion leży bezpośrednio przy obwodnicy, z drugiej stosunkowo niedaleko od centrum. I wreszcie, atrakcyjne krajobrazowo rozlewiska Kazanki zyskały nowy punkt rozpoznawczy.

Kazan Arena

Wizualnie piękna okolica oznaczała znaczące utrudnienie przy budowie, ponieważ podmokłe tereny trzeba było intensywnie palować. Rozpoczęte jeszcze w 2009 roku prace nad umacnianiem podłoża trwały ponad rok i przyczyniły się do podniesienia kosztu inwestycji. W związku z tym na samą budowę stadionu zostało 2,5 roku, co przy zmianach nanoszonych w dokumentacji okazało się bardzo ciasnym harmonogramem. Na tyle ciasnym, że jeszcze na kilkanaście dni przed Uniwersjadą 2013 na placu budowy uwijali się robotnicy. Jednocześnie rosły koszty, które ostatecznie poszły w górę o ok. 300% (!), sięgając 450 milionów dolarów.

W zamian Kazań otrzymał jednak najnowocześniejszy rosyjski stadion, którego sloganem jest „City in the city”, czyli „Miasto w mieście”. To całkiem trafne określenie, ponieważ obiekt ma na poziomie gruntu wiele powierzchni użytkowych.

Kazan Arena

Na kilkunastu tysiącach metrów już powstały dyskoteka, centrum fitness, wielki bar sportowy, centrum zabaw dla dzieci, a mają dołączyć również nowe funkcje, jak muzeum Rubina Kazań czy wystawa zabytkowych samochodów. Do tego dochodzą wszystkie znane z innych stadionów funkcje komercyjne, czyli centrum konferencyjne, sale wystawiennicze czy restauracja z widokiem na boisko.

By kompleks żył, mieszkańcy są wabieni ciekawymi atrakcjami. Zimą otwarto tu największe lodowisko w regionie, w dodatku darmowe. Aktualnie stadion na żywo transmituje zawody sportowe z Soczi na gigantycznym ekranie. Ten pokrywa całą fasadę zachodniej trybuny i ma powierzchnię 4200 m2.

Kazan Arena

Tak wiele funkcji to oczywiście również wielkie koszty. Samych powierzchni do ogrzania jest na Kazan Arenie 67 000 m2! Na zysk mają pracować nie tylko wymienione już funkcje komercyjne, ale również 72 loże. Te jednak na razie nie są używane, ponieważ w 2013 roku stadion gościł tylko otwarcie i zamknięcie Uniwersjady, a pierwsze mecze Rubina Kazań będzie można obejrzeć najwcześniej w drugiej połowie roku.

Zakaz gry dla największego miejskiego klubu to wynik… troski o stan murawy. Stadion doznał też pewnych uszkodzeń podczas Uniwersjady i wymaga korekt. W połączeniu z bardzo wysokimi kosztami obiekt doczekał się znacznej krytyki, jednak czas na prawdziwą ocenę przyjdzie dopiero wtedy, gdy kibice Rubina zagoszczą tu na stałe.

Aktualnie o tym stadionie fani Rubina wiedzą tyle, co i pozostali nasi Czytelnicy. Dlatego jednych i drugich zapraszamy do wyrażenia opinii na temat stadionu w głosowaniu na Stadion Roku 2013!

Reklama