Nominacja: Itaipava Arena Pernambuco

źródło: własne; autor: michał

Nominacja: Itaipava Arena Pernambuco Najważniejsze stadiony piłkarskie w Recife znajdowały się w centrum. Do maja 2013, gdy ukończono prace nad Arena Pernambuco. Stadion nie znajduje się nawet w granicach miasta, ale mimo to ma przyciągać nie tylko podczas Mundialu. Czy tak będzie?

Reklama

Dwa najważniejsze stadiony w Recife znajdują się blisko centrum nadmorskiego miasta. Jednak oba są nie tylko zbyt małe i przestarzałe, ale też zbyt ciasno otoczone innymi budynkami, by komfortowo spełnić oczekiwania FIFA związane z parkingami i infrastrukturą dla gości. Dlatego narodziła się koncepcja Cidade da Copa, czyli „Miasta Mistrzostw”.

Arena Pernambuco

Co to takiego? Przy autostradzie za zachodnimi granicami miasta zaplanowano kompleks sportowo-komercyjno-miszkalny. Zajmie docelowo ok. 240 hektarów i ma się stać jednym z istotnych punktów wypadowych dla mieszkańców Recife. Przede wszystkim jednak ma być stałym miejscem podróży kibiców, zarówno podczas Mistrzostw Świata 2014, jak i w lidze brazylijskiej.

By tak się stało, powstał zupełnie nowy stadion, bardzo ciekawy i oryginalny w formie. Z zewnątrz jest obłożony pneumatycznymi poduszkami EFTE układającymi się w sztuczne zbocza, dodającymi mu wizualnie lekkości i „miękkości”. Z drugiej strony jednak w narożnikach znalazło się miejsce na masywne betonowe rampy dla kibiców wchodzących na trybuny. Tu dużo jest kantów, surowości i prostoty.

Arena Pernambuco

Ten ciekawy kontrast autorstwa pracowni Daniela Fernandesa decyduje o oryginalności obiektu. Nocą tylko narożniki nie są całkowicie rozświetlone – cała reszta może przybierać dowolne kolory. Wewnątrz stadion jest bardzo zwarty. Wysokie trybuny mają po dwa poziomy luksusowych lóż (w sumie 102) wzdłuż boiska i liczne miejsca biznesowe (6100), a za bramkami pokaźne tarasy dla dopingujących kibiców.

Do tego wszystkiego powstają już dobre dojazdy i obszerne parkingi dla prawie 5 tys. aut. Na futbol zarezerwowanych jest ok. 70 terminów rocznie, a w dni wolne od meczów obiekt ma być wykorzystywany do innych imprez komercyjnych. Na czas koncertów może pomieścić do 63 tys. widzów.

Arena Pernambuco

Głównym gospodarzem ba być Nautico Capibaribe, jednak pierwszy sezon na nowym stadionie zakończył się dla klubu klapą. W 2012 roku Nautico gromadziło ok. 13,5 tysiąca widzów, dzięki czemu było średniakiem brazylijskiej ligi. Ale od chwili przeprowadzki w drugiej połowie 2013 liczba widzów nie przeszła powyżej 10 tysięcy.

Mało tego, w trzech meczach na cztery widzów było poniżej 4 tysięcy i dopiero w grudniu 2013 udało się osiągnąć 9716 osób. Przy tych liczbach jeden mecz pucharowy lokalnego rywala na stadionie brzmi bardziej imponująco – spotkanie SC Recife w ramach Copa Sudamericana oglądało 17 575 widzów. Ani raz nie udało się więc przekroczyć 50%. Czy to się zmieni?

Arena Pernambuco nie miała łatwego startu i mieszkańcy nie okazali przesadnego entuzjazmu. Czy to wpłynie na Twoją ocenę? Zapraszamy do głosowania na Stadion Roku 2013!

Reklama