Nowy stadion: Hazza Bin Zayed Stadium

źródło: własne

Nowy stadion: Hazza Bin Zayed Stadium Miał być otwierany dziś, ale wielki rodzinny festiwal przesunięto na dni 23-25 stycznia. My dodania do bazy nie przesuwamy, zapraszamy na przedpremierową prezentację niesamowitego Hazza Bin Zayed Stadium.

Reklama

Budowa nowego stadionu piłkarskiego w Al Ain została zlecona w lipcu 2012 roku i ruszyła niemal natychmiast. Na realizację firma BAM Sports otrzymała krótki harmonogram zaledwie 16 miesięcy, który ostatecznie nieznacznie przedłużono, do 18 miesięcy. Budowa zakończyła się z końcem grudnia 2013, z trwającymi już testami i odbiorami.

Przedłużenie budowy zostało wymuszone zmianami w projekcie. To z kolei wymusiło przeniesienie imprezy otwarcia. Najpierw miała się ona odbyć w grudniu 2013, później zaplanowano trzydniowy festiwal sportu na 16-18 stycznia 2014. Wreszcie stanęło jednak na 23-25 stycznia.

Hazza Bin Zayed Stadium

Budżet inwestycji był bardzo wysoki, aż 145 mln € (ok. 600 mln zł), ponieważ ogromna większość instalacji musiała być przetransportowana na plac budowy drogą lotniczą. Zastosowano rzadkie rozwiązania technologiczne, a i logistyka miała spore znaczenie.

Wyzwaniem było np. zmieszczenie na szczycie głównej trybuny aż czterech agregatów chłodzących, zaopatrujących klimatyzację (wyjściowo planowano tylko dwa). Do tego stadion pobiera wodę deszczową (zbiorniki pod nim mieszczą 57 ton), a znaczną część energii potrzebnej na co dzień ma pobierać ze słońca.

Projekt jest dziełem kilku wyspecjalizowanych firm z różnych branż, a liderem projektantów była firma Pattern Design. Za niezwykły dach, zapewniający cień mimo niewielkiej powierzchni, odpowiada znana niemiecka pracownia Schlaich, Bergemann und Partner. W Polsce znamy ją z dachów nad Stadionem Narodowym czy... z niefortunnego dachu nad Stadionem Śląskim.

Hazza Bin Zayed Stadium

Z zewnątrz stadion oplata rama z czarnej stali, w którą wkomponowano 612 ruchomych paneli PTFE, naśladujących kształtem rombu korę palmową. Każdy z paneli jest z zewnątrz oświetlany lampami LED, umożliwiając emisję zróżnicowanych wzorów na fasadach. Ponieważ panele są ruchome i mogą otwierać się jak okna, możliwość wentylacji stadionu jest niemal nieograniczona.

Wewnątrz trybuny o dwóch (za bramkami) lub trzech poziomach (na wschodzie) pokryły purpurowe krzesełka w barwach Al Ain FC. Łączna pojemność to ok. 25 tys. widzów, z czego aż 3 tys. miejsc to fotele o wysokim standardzie na zachodniej trybunie.

Hazza Bin Zayed Stadium

Reklama