Nowy projekt: De Kuip upodobni się do Narodowego?

źródło: własne / AD.nl; autor: michał

Nowy projekt: De Kuip upodobni się do Narodowego? Zbliża się kluczowy moment, w którym grupa ekspertów zarekomenduje Feyenoordowi jedno konkretne rozwiązanie na temat przyszłości stadionu De Kuip. Do dotychczasowych opcji dołącza kolejna. I podobno zbiera doskonałe recenzje!

Reklama

Jak informowaliśmy ponad miesiąc temu, Feyenoord zlecił trzem autorytetom analizę dostępnych możliwości. Cel to nowoczesny stadion dla ponad 60 tysięcy widzów. Jak może i jak powinien zostać osiągnięty – to zależeć będzie od oceny właśnie tych ekspertów.

Wiadomo, że bardzo trudno będzie przeforsować budowę zupełnie nowego obiektu na terenach należących do klubu, ponieważ ten plan ugrzązł na mieliźnie rok temu z powodów finansowych.

Nic więc dziwnego, że kolejny potentat na rynku projektów sportowych włącza swoją wizję do walki o wybór. Firma BAM Sports, znana ze stawiania stosunkowo tanich, ale biznesowo przemyślanych stadionów w Niemczech, pokazała swą koncepcję na łamach serwisu AD.nl.

Plan zakłada pozostawienie w niemal nienaruszonym stanie istniejących już od 76 lat trybun De Kuip. Do nich miałby zostać dobudowany trzeci poziom trybun. Dzięki temu obiekt w Rotterdamie odzyskałby miano największego w Holandii, utracone na rzecz Amsterdam Areny.

De Kuip

Istotna różnica architektoniczna to dach, który konstrukcyjnie byłby bardzo bliski temu na Stadionie Narodowym. Rozpięta na linach membrana, a w środku zawieszone nad boiskiem telebimy. Możliwa byłaby również instalacja rozsuwanej części nad boiskiem, dzięki czemu warunki atmosferyczne nie stanowiłyby wielkiego problemu dla klubu.

De Kuip

Propozycja BAM Sports to nie tylko wzrost pojemności, ale też skok biznesowy. W planie jest zupełnie nowa infrastruktura komercyjna, na czele z ok. 90 lożami biznesowymi. A wszystko to za bardzo rozsądną cenę 185 mln €. Na tyle, czyli niewiele ponad połowę kosztów nowego stadionu, wizję oszacowali twórcy.

Według AD.nl plan zbiera świetne opinie. Bardzo pozytywnie, zwłaszcza za prognozowaną cenę, ocenili go trzej eksperci. Władze miasta również są nastawione entuzjastycznie.

Koncepcja BAM Sports dołącza do trzech już istniejących. Przypomnijmy, że w grze pozostaje budowa od podstaw obok De Kuip, na miejscu boisk treningowych w Varkenoord. Jeśli będzie poparcie w radzie miasta, klub może próbować znów zapewnić gwarancje finansowe dla projektu. Ta wizja widoczna jest poniżej:

De Kuip

Plan numer dwa to koncepcja kampanii społecznej Red De Kuip. Jej twórcy chcą, by Feyenoord pozostał na De Kuip, jednak by obiekt się zmienił. Podobnie do BAM Sports, RDK zamierzają dodać trzeci poziom trybun i podnieść pojemność do 63 tysięcy krzesełek. Istotna różnica polega na tym, że koncepcja RDK zakłada zachowanie istniejącego dachu, który miałby zostać podniesiony i powiększony.

De Kuip

W grze są jeszcze dwie koncepcje. W styczniu pojawiła się zapowiedź tej na wizualizacji poniżej, stworzonej w znanej pracowni Zwarts en Jansma. Tu również mówi się o wzroście pojemności istniejącego stadionu.

De Kuip

Różnica jest taka, że wzrost miałby się odbyć przez przebudowę najniższych trybun i obniżenie boiska. Nad całym stadionem miałby się znaleźć nowy dach, choć to akurat część opcjonalna.

De KuipOstatnią wizją, dotąd nie przedstawioną na wizualizacjach, jest ta przygotowana przez prof. Hennesa de Riddera. To najtańszy sugerowany wariant, który sam autor szacuje na 60 mln €. W tej wizji zachowana zostaje cała konstrukcja dwóch istniejących poziomów widowni, a także dach. Na poziomie gruntu powstać miałyby loże oraz inne powierzchnie komercyjne, a dodatkowe rzędy widowni między lożami a boiskiem, które trzeba by obniżyć.

Reklama