Nowa budowa: Vikings Stadium

źródło: własne; autor: redakcja

Nowa budowa: Vikings Stadium Kolejny wart prawie miliard dolarów stadion już jest w budowie, przynajmniej formalnie. Wczoraj odbyła się ceremonia wbicia pierwszej łopaty. Za 31 miesięcy w miejscu dzisiejszego Metrodome zobaczymy zupełnie nowy stadion o bardzo kontrowersyjnej urodzie.

Reklama

Przedstawiciele Minnesota Sports Facilities Authority, Minnesota Vikings, HKS Architects i Mortenson Construction wczoraj wspólnie wbili pierwsze łopaty w prowizorycznie usypaną hałdę ziemi na parkingu pod Metrodome.

Vikings Stadium

Dzisiejszy, starzejący się stadion czeka teraz na stopniową rozbiórkę, równolegle z którą budowany będzie nowy stadion.

Vikings Stadium

- Dziś rozpoczynamy budowę niesamowitego obiektu, który będzie służył społeczności i pokoleniom kibiców przez wiele lat. Budowany dla Minnesoty przy mieszkańców Minnesoty, ten budynek powstanie dzięki współpracy setek firm i tysięcy pracowników, którzy ramię w ramię będą uczestniczyć w projekcie przez kolejnych 31 miesięcy – powiedział John Wood, wiceprezes Mortenson Construction.

Budowa nowego stadionu pochłonie 975 mln $ (ok. 3 mld zł) i ma się zakończyć w lipcu 2016. Do tego czasu ma zostać wykonanych ok. 4,3 mln roboczogodzin, a liczba osób zaangażowanych w prace ma osiągnąć 7,5 tysiąca.

Vikings Stadium

Nowy stadion będzie miał nietypowy kształt, bardzo wyrazisty, ale według wielu krytyków zbyt masywny i siermiężny. Wizję HKS Architects przedstawiono 13 maja 2013 po tym, jak dwie inne koncepcje tej pracowni pozwoliły jej zdobyć kontrakt na opracowanie dokumentacji. W ramach oszczędności nie zastosowano rozsuwanego dachu, który był wcześniej zapowiadany. Jest za to częściowo przeszklona kopuła, której przezroczysta część będzie największą tego rodzaju konstrukcją na świecie.

Wrażenie otwartości mają dać częściowo ruchome (na północnym wschodzie) szklane ściany zewnętrzne, zostawiając jednocześnie możliwość całkowitego uniezależnienia obiektu od pogody.

Reklama