Nowe: Stadion w Mersinie, budowy i projekty z innych miast

źródło: własne

Nowe: Stadion w Mersinie, budowy i projekty z innych miast Najnowszy stadion otwarty w Turcji jeszcze nie doczekał na swój pierwszy mecz, choć został już otwarty. Stadiony w Stambule i Sivas będą gotowe dopiero za rok, ale słowo „dopiero” przy budowach kończonych w niewiele ponad rok wydaje się nadużyciem...

Reklama

Mersin Arena (25 534)

Mersin Arena

Budowa nowego stadionu w Mersinie została zapowiedziana po wybraniu miasta jako gospodarza Igrzysk Śródziemnomorskich 2013. Wyboru dokonano na początku 2011 i wkrótce później pojawiły się plany budowy 30-tysięcznika. Ostatecznie koncepcja stadionu została nieco zmniejszona i choć nosił przydomek „olimpijskiego”, to powstał w wariancie wyłącznie piłkarskim.

Mersin Arena

Budowa warta ok. 100 mln € ruszyła w lutym 2012 i zakończyła się po nieco ponad roku, w marcu 2013. Obiekt powstał jednak wyjściowo bez murawy, ponieważ na czas Igrzysk miał gościć jedynie główne ceremonie artystyczne, nie zawody sportowe. Dopiero jesienią został przygotowany do rozgrywek klubu Mersin İdman Yurdu, który tym samym wyprowadził się z centrum miasta na obrzeża.

Stadion ma trybuny o dwóch poziomach przedzielone pasem 54 lóż biznesowych. Łącznie oferuje prawie 4 tys. miejsc o podwyższonym standardzie, w tym 180 w loży honorowej. Zadaszenie i zewnętrzną elewację pokryła jasna membrana tworząca dynamiczną, graniastą bryłę. Wokół obiektu powstały rozległe parkingi dla prawie 1300 aut.

 

Sivas Arena (25 000, projekt i budowa)

Sivas Arena

W 2012 roku powstał projekt nowego stadionu piłkarskiego w mieście Sivas w centralnej Turcji. Ok. 2km of istniejącego miejskiego obiektu zaplanowano zwartą arenę piłkarską (robocza nazwa uwzględnia zresztą człon Arena), którą wyróżnia na tle większości tureckich projektów oszczędność.

Sivas Arena

Bryła ma tak wyprofilowaną elewację, by korzystać z naturalnych pędów powietrza i minimalizować koszty wentylacji. Z kolei z racji dużego nasłonecznienia stadion zostanie bateriami słonecznymi i ma produkować 800kW energii dziennie, dodatkowo magazynując deszczówkę do powtórnego użycia. Choć z osobna każde z tych rozwiązań ma szerokie zastosowanie w stadionach, wciąż nie są standardem dla obiektów tej skali.

Prace ziemne na południowym zachodzie miasta ruszyły wiosną 2013, a cały obiekt powinien zostać uruchomiony w 2014 roku.

 

Başakşehir Stadi (14 500, projekt i budowa)

Basaksehir Stadi

Noszący nazwę od dzielnicy na północy Stambułu, nowy stadion o pojemności 14,5 tys. widzów powstaje z myślą o piłkarskim zespole IBB – stworzonym w 1990 i pozbawionym tradycyjnego zaplecza w postaci kibiców klubie, grającym w najwyższej klasie rozgrywkowej Turcji.

Basaksehir Stadi

Obiekt ma mieć typowo piłkarski układ, jednak trybuny za bramkami zostały zaplanowane w bardziej amfiteatralnym układzie, zbliżonym do stadionu lekkoatletycznego. Pierwotnie widownia miała być zadaszona wyłącznie wzdłuż boiska, jednak realizowany jest wariant z całkowitym zadaszeniem.

Prace budowlane ruszyły w 2013 roku i powinny się zakończyć w 2014.

Reklama