Nowe projekty: Sarajewo i Brno

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe projekty: Sarajewo i Brno Czy w Sarajewie i Brnie powstaną zupełnie nowe stadiony i zastąpią wysłużone, choć uznane obiekty? Na potwierdzenie jeszcze za wcześnie, ale z samymi planami warto się zapoznać!

Reklama

Stadion Grbavica

Stadion Grbavica

Wizja nowego stadionu typowo piłkarskiego w Sarajewie narodziła się w 2012 roku, a w czerwcu 2013 zaprezentowano pierwsze wizualizacje obiektu z trybunami na nieco ponad 20 tysięcy widzów. To wystarczająca pojemność zarówno dla Żeljeznicara, jak i kadry narodowej.

W projekt zaangażowały się władze miejskie i klubowe, uzyskując poparcie władz regionu oraz rządu dla projektu. Jego cena na tym etapie nie jest jasna, waha się w przedziale od 15 do 30 mln marek.

Stadion Brno

Stadion Brno

Wizja nowego stadionu w Brnie zakłada porzucenie dotychczasowych planów renowacji stadionu za Luzankami i uwzględnienie piłkarskiej areny w wielkim projekcie sportowo-komercyjnym w innej lokalizacji. Obiekt o pojemności 20 tys. widzów byłby zupełnie wystarczający w skali krajowej, jednak zakłada też możliwość dodania trzeciego poziomu widowni (na wizualizacjach) i podniesienie pojemności ponad próg 30 tysięcy, wymagany przez UEFA podczas Euro 2020.

Całość kompleksu ma uwzględniać także halę widowiskową, przestrzeń wystawienniczą, hotel, a nawet wysokościowce, ponieważ plan zagospodarowania w tej lokalizacji nie nakłada ograniczeń. Finansowanie kompleksu miałoby być mieszane. Całość jest szacowana na 4 mld koron, a sam stadion na ok. 1,5 mld.

Reklama