Lyon: Finansowanie zabezpieczone, budowa ruszy z miejsca

źródło: info-stades.fr; autor: michał

Lyon: Finansowanie zabezpieczone, budowa ruszy z miejsca Czasu do Euro 2016 coraz mniej, ale udało się zabezpieczyć fundusze na całkowicie prywatną budowę stadionu w Lyonie. Właściciel Olympique zamierza wydać ponad 400 mln € (1,7 mld zł)! Początek budowy w sierpniu.

Reklama

Stade des LumieresChoć prace przygotowawcze zaczęły się już na początku 2012 roku, do dziś nie ruszyła właściwa budowa. W lutym udało się podpisać umowę na budowę obiektu, jednak pieniądze nie były wówczas jeszcze zabezpieczone.

Problemem jest fakt, że w odróżnieniu od innych aren Euro 2016, nowy stadion Olympique Lyonnais będzie finansowany w całości prywatnie. Jedynie za drogi wokół oraz przygotowanie gruntu zapłaciły władze publiczne.

Tymczasem wydatek w przypadku Lyonu jest ogromny, ponieważ sięga aż 405 mln €, czyli 1,7 mld zł. Tę sumę właściciel klubu Jean-Michel Aulas zamierza pozyskać z kilku źródeł. 135 milionów (570 mln zł) to środki własne, podczas gdy aż 144 mln € (610 mln zł) to kredyt, który dopiero udało się zabezpieczyć. Pozostałe środki mają pochodzić z dochodów klubu oraz wkładu firmy Vinci, wykonawcy obiektu.

Stade des Lumieres

Tak ogromna inwestycja to wielki wysiłek dla Olympique, jednak właściciel zapewnia, że po otwarciu nowy 60-tysięcznik zapewni klubowi ogromną przewagę w zyskach nad krajową konkurencją. Wraz z infrastrukturą komercyjną wokół może przynosić nawet 70-100 mln € przychodu rocznie.

Budowa ma ruszyć 1 sierpnia, by mogła zakończyć się na przełomie 2015 i 2016 roku. Cel jest jeden – nie później niż pół roku przed Euro 2016, by nie stracić zysków z goszczenia imprezy UEFA.

Reklama