Lyon: Umowa podpisana, stadion za 30 miesięcy

źródło: własne

Lyon: Umowa podpisana, stadion za 30 miesięcy Choć finansowanie nie jest jeszcze w pełni zabezpieczone, Olympique Lyonnais podpisali umowę z firmą Vinci na budowę nowego stadionu. „Wreszcie” – zdają się mówić francuskie media, bo tak późne porozumienie oznacza kolejne opóźnienia.

Reklama

Wczoraj doszło do długo oczekiwanego porozumienia między Olympique a firmą Vinci. Obie strony negocjowały od połowy 2012 roku i dopiero teraz podpisały długo oczekiwany kontrakt. Na jego mocy w ciągu 30 miesięcy ma powstać największy nowy stadion we Francji od czasów Stade de France.

W październiku ruszyły prace przygotowawcze na działce pod przyszły Stade des Lumières, a paru na początku wiosny powinniśmy oglądać rozpoczęcie właściwej budowy.

Tak późne podpisanie kontraktu oznacza jednak kolejne pół roku opóźnienia. Przypomnijmy, że gdyby stadion powstawał według wstępnego harmonogramu, byłby już gotowy. Tymczasem aktualny termin oddania sprawia, że zamiast pod koniec 2014, nowy 61-tysięcznik będzie gotowy dopiero w połowie 2015 roku. To ostateczny termin wyznaczony przez UEFA dla aren Euro 2016. Jego przekroczenie może spowodować specjalny monitoring inwestycji ze strony UEFA, by zapewnić ukończenie przed turniejem.

Jak na ironię, wciąż nie jest znany ostateczny koszt inwestycji powstającej pod Lyonem. Klub liczy, że uda się zamknąć koszty w 300 mln €, jednak francuskie media najczęściej podają sumę 400 mln dla całego projektu – stadionu i jego otoczenia.

Nie ma też aktualnie zabezpieczonego pełnego finansowania dla inwestycji. W tym przypadku problem stanowią mnożące się protesty przeciwko wydawaniu publicznych pieniędzy na ten stadion. Przypomnijmy, że ma być finansowany ze środków centralnych, regionu oraz miasta Lyon.

Reklama