Francja: Narodowy stadion rugby w 1/3 finansowany z obligacji

źródło: PIE-mag.com; autor: michał

Francja: Narodowy stadion rugby w 1/3 finansowany z obligacji Skoro budowa ma ruszyć w przyszłym roku, trzeba zabezpieczać środki na ten cel. Francuska federacja rugby (FFR) zatwierdziła wypuszczenie obligacji na sumę 200 mln €, czyli na 1/3 wartości 82-tysięcznika pod Paryżem.

Reklama

Podczas dorocznego kongresu FFR w Hyères działacze przegłosowali emisję obligacji na łączną sumę 200 mln € (ok. 870 mln zł). Dzięki temu krokowi uda się pokryć ok. 1/3 kosztów nowego narodowego stadionu szacowanych na 600 mln (2,6 mld zł). W najbliższym czasie mają być sprzedane obligacje warte 16 mln, pokrywając część kosztów przygotowania projektu.

Dzięki kupnie obligacji będzie można m.in. na 5-20 lat otrzymać prawo pierwokupu biletów na imprezy organizowane na nowym narodowym stadionie rugby.

FFR chce ruszyć z budową w przyszłym roku, by oddać największy francuski stadion nie później niż w 2018. Federacja rugby szacuje, że grając na nieswoich stadionach przez ostatnią dekadę traciła ok. 18 mln € rocznie.

Za każde spotkanie rozgrywane na Stade de France FFR musiało wyłożyć ok. 5 mln €. Wysokie koszty wynajmu oraz kalendarz spychający rozgrywki rugby na dalsze miejsce przesądziły o ucieczce z paryskiego giganta i budowie własnego, lepszego.

Reklama