Nowe stadiony: Regensburg, Hildesheim, Siegburg

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Regensburg, Hildesheim, Siegburg Zapraszamy na trzy stadiony niemieckiego zaplecza. Na jednym z nich Polacy walczyli o sukces podczas Igrzysk Olimpijskich 1972 i choć nie wygrali, to później zdobyli złoto…

Reklama

Jahnstadion (Regensburg)

Jahnstadion

Stadion tuż poza historycznym centrum Regensburga stanął w 1926 roku, ale faktycznie stadionem stał się w 1931, gdy postawiono tam główną trybunę, stojącą do dziś. Po pozostałych trzech stronach stanęły niewielkie trybuny nasypowe, które aż do późnych lat 1940. wystarczały dla zaspokojenia popytu.

Później przyszły złote czasy dla miejscowego klubu SSV Jahn, który w latach 50. miewał średnie widownie na poziomie 17 tysięcy widzów, a rekord stadionu ustanowiono jeszcze w 1950 roku, na poziomie 30 tysięcy widzów.

Znacząca modernizacja przyszła w 1987, gdy dostawiono maszty oświetleniowe, a wszystkie trybuny przeszły renowację. To już znacznie gorsze czasy dla drużyny, która w 1975 roku musiała z powodów finansowych odsprzedać stadion miastu.

Lepsze lata nastały znów od 2003 roku, gdy Jahn awansował na zaplecze Bundesligi, a przed główną trybuną postawiono dwa tymczasowe sektory. Kolejna trybuna stalowa, choć już stała, stanęła na północy w 2012 roku, oferując miejsca stojące i siedzące. Mimo to nie udało się wypełnić minimum ligowego co do pojemności (15 tys. miejsc).

Władze 2. Bundesligi zrobiły jednak wyjątek, ponieważ lokalne ograniczenia uniemożliwiają dalszą rozbudowę. Z tego samego powodu nowy stadion ma powstać w innej lokalizacji.

Stadion ma niemałe znaczenie dla Polski, ponieważ w trakcie Igrzysk Olimpijskich 1972 nasza Reprezentacja rozegrała tu jedno ze spotkań (z Danią, 1:1) w drodze do złotego medalu.

Friedrich-Ebert-Stadion

Friedrich-Ebert-Stadion

Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał w 1930 roku i służył lekkoatletyce. Aktualny stadion otwarto w 1945 roku i do dziś zachował znaczną część historycznej konstrukcji.

Kryta główna trybuna przeszła modernizację w 2011 roku, kiedy powstała sala VIP. Aktualnie stadion mieści ok. 8 tys. widzów, z czego 670 osób zasiada na trybunie głównej, a pozostali zajmują miejsca na odkrytych sektorach stojących, mających do 18 rzędów.

Walter-Mundorf-Stadion

Walter-Mundorf-Stadion

Stadion w Siegburgu (między Kolonią a Bonn) powstał z trybunami na planie litery „C” – bez miejsc na widowni od strony zachodniej. Z uwagi na niskie zapotrzebowanie jego pojemność została jednak zredukowana z wyjściowych 12,5 tys. miejsc stojących do 5 tysięcy poprzez wyłączenie z użytku i pokrycie roślinnością łuków na północy i południu.

Gospodarzem obiektu jest SSV 04, którego siedziba znajduje się na południowym wschodzie wałów, za trybunami.

Nazwa stadionu to hołd dla lokalnego przedsiębiorcy Waltera Mundorfa, który zmarł w 1998 roku.

Reklama