Nowy stadion: Itaipava Arena Pernambuco

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy stadion: Itaipava Arena Pernambuco Ostatnia arena Pucharu Konfederacji już gotowa. Przynajmniej teoretycznie, ale grunt, że da się na niej zorganizować mecz. Pierwszy oficjalny mecz jutro, a u nas otwarta Arena Pernambuco już dziś!

Reklama

Wczoraj pośpiesznie zorganizowano pierwszą „imprezę”, czyli towarzyski mecz robotników budujących stadion, na który dopuszczono 15 tys. widzów. Tylu się ich nie pojawiło, ponieważ prawdziwe zainteresowanie budzi jutrzejszy pojedynek miejscowego Nautico z lizbońskim Sportingiem. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że ostatni stadion Pucharu Konfederacji przeszedł test.

Arena PernambucoFot: Glauber Queiroz, Copa2014.gov.br

Prace na przedmieściach Recife ruszyły w sierpniu 2010 roku, a ich efektem ma być nie tylko arena piłkarska, ale zajmujące aż 240 hektarów nowe centrum usługowo-mieszkaniowe Cidade da Copa, które ma powstawać aż do 2024 roku.

Budowa obiektu pochłonęła 532 mln R$ (850 mln zł). Za tę sumę pod Recife powstał stadion z ponad 46 tysiącami miejsc, z czego aż 6100 to miejsca o wyższym standardzie – ok. 1600 w 102 klimatyzowanych lożach. Dwupoziomowe trybuny są strome i bardzo zwarte, dzięki czemu bardzo skromny pod względem powierzchni dach i tak obejmuje większość widzów.

Arena PernambucoOd strony estetycznej za obiekt odpowiadał zespół Daniela Fernandesa, któremu udało się osiągnąć ciekawy efekt wizualny. Z jednej strony obiekt kryją pneumatyczne poduszki EFTE, dodając mu lekkości i „miękkości”. Z drugiej w narożnikach znalazło się miejsce na masywne betonowe rampy dla kibiców wchodzących na trybuny. Ten ciekawy kontrast decyduje o oryginalności obiektu.

Pod trybunami, poza bogatą infrastrukturą komercyjną, można znaleźć m.in. aż 800 miejsc parkingowych (i kolejnych 4720 wokół obiektu). Stadion jest również wyposażony w systemy efektywnego zarządzania odpadami, magazynowania wody deszczowej oraz pobierania energii słonecznej.

Arena PernambucoFot: Glauber Queiroz, Copa2014.gov.br

Na co dzień z obiektu będzie korzystać przede wszystkim klub Nautico, którego główny rywal planuje budowę swojego stadionu w centrum Recife. Na futbol zarezerwowanych jest ok. 70 terminów rocznie, a w dni wolne od meczów obiekt ma być wykorzystywany do innych imprez komercyjnych. Na czas koncertów może pomieścić do 63 tys. widzów.

W maju 2013 podpisano kontrakt sponsorski o wartości ok. 10 mln R$ rocznie. Na mocy umowy przez pierwszą dekadę swojego istnienia obiekt będzie reklamował piwo Itaipava. Dokładnie taką samą umowę podpisano w Salwadorze, gdzie stoi druga „Itaipava Arena”.

 

Reklama