Nowy stadion: Estádio Nacional de Brasilia

źródło: własne

Nowy stadion:  Estádio Nacional de Brasilia Ostatni stadion oficjalnie otwarty przed Pucharem Konfederacji jest już w naszej bazie. Ale nie jest wcale skończony, dlatego na wczorajszą inaugurację wpuszczono poniżej 1/3 pojemności trybun. Test wypadł dobrze.

Reklama

Prawie tradycyjnie już prezydent Brazylii Dilma Rousseff dokonała pierwszego kopnięcia piłki, a później mierzyły się ze sobą zespoły ligowe Brasiliense i Brasilia. Nazwy klubów bardzo stosowne dla stadionu, który stał się oficjalnie narodowym obiektem, a zastąpił słynny, choć stosunkowo mały – jak na Brazylię – obiekt im. Mané Garrinchy.

Estadio Nacional Mane Garrincha

Prace wyburzeniowe na starym stadionie ruszyły w maju 2010 roku, a pół roku później później rozpoczęła się budowa zdecydowanie większego obiektu, który – zgodnie z decyzją z początku roku – otrzymał przydomek „Nacional”, czyli narodowego obiektu Brazylii. Ta decyzja jednak nie zapadła bez kontrowersji, ponieważ władze początkowo chciały usunąć imię legendy i nazwać obiekt po prostu Estadio Nacional de Brasilia. Ostatecznie jednak, pod naciskiem mieszkańców, patron pozostał na swoim miejscu.

Estadio Nacional Mane GarrinchaZa projekt odpowiadała niemiecka pracownia GMP Architekten, która zastosowała bardzo powszechną w Brazylii koncepcję stadionu-koła. Trybuny są co prawda typowo piłkarskie (70 tys. widzów siedzi na dwóch poziomach przedzielonych 74 lożami), jednak zadaszenie i imponująca żelbetowa kolumnada wokół nich powstały już na planie koła. Jednocześnie surowa i prosta forma to hołd dla architektury Oscara Niemeyera, typowej dla Brasilii.

Konstrukcja tego obiektu pochłonęła ostatecznie 1,28 mld R$ (2,05 mld zł), choć wstępnie liczono, że zmieści się w granicach 700 mln. Kontrowersje wzbudziła nie tylko pokryta z publicznych środków cena, lecz także tempo budowy – obiekt ostatecznie otwarto dopiero w maju 2013, na miesiąc przed inauguracją Pucharu Konfederacji.

Estadio Nacional Mane Garrincha

Reklama