Nowe stadiony: Dumfries i Dingwall

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Dumfries i Dingwall I nazwy miast, i stadiony bardzo sympatyczne. Bo choć niewielkie, to łącznie mają już prawie 200 lat futbolu na karku. Co zresztą po nich widać i dlatego dodajemy je na prośbę czytelników!

Reklama

Palmerston Park, Dumfries

Palmerston Park

Podobnie jak miejscowy zespół Queen of the South, Palmerston Park powstał w Dumfries w 1919 roku. Choć w piłkę grano na istniejącym tu boisku znacznie wcześniej, to jako stadion funkcjonuje właśnie od 1919, a od 1921 należy do klubu, który sprzedał czterech czołowych zawodników by zapłacić 1500 funtów za prawo własności.

Obiekt przeżywał najwspanialsze czasy wtedy, gdy „Królowa Południa” osiągała wielkie sukcesy, w latach 1930. i dwóch kolejnych dekadach. Wtedy na meczach regularnie bywało ponad 10 tys. widzów, a w rekordowym spotkaniu z Hearts w 1952 na trybunach zmieściło się rekordowe 26 tysięcy!

Dziś obiekt położony w zachodniej części miasta tworzą trzy trybuny. Zachodnia składa się z centralnego sektora siedzącego z zadaszeniem oraz otaczających go miejsc stojących wzdłuż boiska. Trybuna powstała w 1965 roku po spłonięciu poprzedniej. Na wschodzie stoi jedyna trybuna zbudowana po wielkiej reformie lat 1990. i gromadząca większość z 3,5 miejsc siedzących na obiekcie. Za północną bramką znajduje się z kolei największa istniejąca trybuna stojąca w Szkocji pozostała po okresie reform. Podobne sektory na południu zostały zamknięte z uwagi na niski standard. Co ciekawe, stadion posiada też najwyższe w kraju wolnostojące maszty oświetleniowe, mierzące 26 metrów każdy.

Victoria Park, Dingwall

Victoria Park

Stadion w maleńkim Dingwall sięga historią tak daleko, jak i profesjonalny futbol w tym miejscu – do 1929 roku. Wtedy założono klub Ross County FC i powstał Victoria Park. Już pierwszy mecz w miejscowej lidze oglądało 1200 osób.

Dziś, po historycznym awansie do Premier League w 2012 roku, pojemność stadionu jest znacząco wyższa od liczby mieszkańców Dingwall, jednak obiekt swoje historyczne rekordy ustanawiał jeszcze w latach 1960., gdy odnosił pierwsze wielkie sukcesy. Wtedy na mecz z Rangers przyszło aż 8 tys. widzów, a za wpływy z biletów udało się zbudować trybunę południową.

W 1994 roku, gdy Ross County dołączyli do centralnego systemu rozgrywek, ich stadion był najdalej wysuniętym na północ.

Aktualnie stadion ma sektory ze wszystkich stron boiska, a z powodu awansu w 2012 dobudowano nową, zadaszoną północną trybunę w miejscu dawnych sektorów stojących. Przy okazji awansu obiekt zmienił nazwę na Global Energy Stadium w ramach umowy komercyjnej.

Reklama