Nowe projekty: New Falcons Stadium według 360 Architecture

źródło: własne

Nowe projekty: New Falcons Stadium według 360 Architecture Widzieliście już stadiony z otwieranym dachem. Albo z otwieranymi ścianami. Ale czy widzieliście stadion, który otwiera się cały? Zobaczcie dwie niesamowite wizje dla Atlanta Falcons autorstwa znanej pracowni 360 Architecture.

Reklama

Przypomnijmy: nowy stadion dla Atlanta Falcons ma powstać w centrum Atlanty, tuż przy istniejącej arenie Georgia Dome. W ostatnich tygodniach trwała procedura wyboru preferowanego architekta. W połowie kwietnia na placu boju zostało już tylko pięć pracowni (EwingCole, HKS Architects, Populous, 360 Architecture oraz zespół Tvsdesign, Heery International i Gansler). Z kolei tuż przed długim weekendem ogłoszono jednogłośne zwycięstwo firmy 360 Architecture, a patrząc na dwie zgłoszone przez tę pracownię propozycję, wiemy nawet, dlaczego.

Warto dodać, że parametry stadionu oczekiwane przez inwestora są znane. Koszt ma wynosić ok. 1 mld $, a pojemność 65 tys. z możliwą rozbudową. O ile zamieszczone dziś koncepcje nie są z pewnością ostateczną formą przyszłego obiektu, o tyle można się spodziewać zapożyczeń w finałowej koncepcji.

New Falcons Stadium I (Solarium)

Atlanta Falcons StadiumWiz: 360 Architecture, GWCC

Koncepcja o nazwie Solarium ma ze słońcem wiele wspólnego, ponieważ byłby to pierwszy w historii stadion, którego cała zewnętrzna powierzchnia jest ruchoma i otwiera trybuny na światło dzienne w ciepłe dni. W te chłodniejsze może albo odsłaniać jedynie boisko (przy pomocy „tradycyjnego” rozsuwanego dachu) lub zamknąć się całkowicie w szklanej powłoce.

New Falcons Stadium II (Pentheon)

Atlanta Falcons StadiumWiz: 360 Architecture, GWCC

Swą nazwę graniasta bryła zawdzięcza rzymskiemu Panteonowi , a cechą wspólną ma być dach umożliwiający stworzenie kopuły z niewielkim świetlikiem. Zadaszenie ma się składać z niezależnych segmentów poruszających się na szynach i regulujących dopływ światła.

Cechą rozpoznawczą, poza bardzo wyrazistą bryłą, miałby tu być również gigantyczny ekran podwieszony pod dachem, którego kształt przypomina koło, umożliwiając prezentację obrazów panoramicznie dla wszystkich widzów.

Reklama