Katar: Mundial 2022 poprawi sytuację robotników czy robotnicy storpedują Mundial?

źródło: CNN.com; autor: michał

Katar: Mundial 2022 poprawi sytuację robotników czy robotnicy storpedują Mundial? Dostają głodowe pensje, nie mogą wyjechać z kraju, są zmuszeni pracować dla jednego pracodawcy. System pracy w Katarze budzi ogromne obawy. Czy protesty zniweczą wielki plan Mistrzostw Świata? A może to Mundial poprawi sytuację robotników? – pyta CNN.

Reklama

Zahir Belounis to algierski piłkarz, który z niższych lig Francji przyjechał do Kataru grać w tutejszej czołowej lidze. Niestety, od 23 nie otrzymuje pensji, nie może otrzymać wizy powrotnej i zapowiada głodówkę aż do ewentualnej śmierci, jeśli taka będzie cena za zwrócenie uwagi na los jego rodziny uwięzionej w Katarze.

Losy Belounisa zostały nagłośnione, ale jego sytuacja nie jest wcale wyjątkowa. Setki tysięcy imigrantów przyjeżdżających tu do pracy spotyka podobny los. Wielu z nich to robotnicy budowlani, którzy padają ofiarą Kafali, systemu prawnego, który nie daje prawie żadnych praw przyjezdnym. Zostają przypisani do jednego pracodawcy bez możliwości zmiany miejsca pracy, tracą paszporty, nie uzyskują wizy wyjazdowej. Są uwięzieni bez wyjścia – muszą pracować na narzuconych zasadach, co z kolei owocuje głodowymi pensjami i fatalnymi warunkami życia.

Dlaczego ta sprawa pojawia się na Stadiony.net? Ponieważ minęły już 2 lata od przyznania Katarowi organizacji Mistrzostw Świata 2022, a zmian w prawie wciąż nie ma. Tymczasem projekty związane z tą imprezą mają wkrótce wejść w fazę budowy i kraj liczy, że pozyska nawet milion nowych pracowników z zagranicy.

Organizacje praw człowieka biją na alarm, bowiem sytuacja pracowników z innych krajów bywa dramatyczna i w rejonie Zatoki Perskiej należy do najgorszych na świecie. Właśnie to może prowadzić do poważnych problemów. Jeśli strajki paraliżowały dwóch ostatnich organizatorów (RPA, a teraz Brazylię), to w obliczu znacznie gorszych warunków w Katarze może dojść do podobnych problemów.

Z drugiej strony Mundial może być okazją do poprawy sytuacji. „Nasze postępowanie ma zmienić warunki pracy, by zostawić trwałą zmianę po imprezie. Zdajemy sobie sprawę, że nie zrobimy tego z dnia na dzień, ale Mistrzostwa Świata 2022 to katalizator poprawy w tej kwestii” – poinformował dla CNN Komitet Najwyższy Katar 2022. W październiku 2012 wprowadzono pierwszą rezolucję, która ma poprawić sytuację pracowników związanych z projektami 2022, jednak jej egzekucji nie można jeszcze ocenić.

Reklama