Nowe stadiony: Okayama i Kashiwa

źródło: własne

Nowe stadiony: Okayama i Kashiwa Dwa 20-tysięczniki. Z jednej strony znienawidzony obiekt z Kashiwy, a z drugiej całkiem efektowny, choć też lekkoatletyczny stadion w Okayamie. Zapraszamy na krótką wizytę w Japonii!

Reklama

Kanko Stadium

Kanko Stadium

Położony prawie w centrum Okayamy kompleks sportowy ze stadionami piłkarsko-lekkoatletycznym i baseballowym, halą widowiskową, basenami i parkiem powstał w ciągu dwóch lat. Otwarcie w 1957 było wielką okazją, ale nie dla futbolu. Przez lata odbywały się tu głównie imprezy lekkoatletyczne i kulturalne.

Dopiero w 1993 swoje mecze jako gospodarz zaczął tu rozgrywać klub Vissel Kobe. Klub wyprowadził się na dobre w XXI wieku, ale dzięki kompleksowej przebudowie w latach 2001-2003 obiekt wciąż jest wykorzystywany piłkarsko. Stałym gospodarzem jest Fagiano Okayama. Wiele innych klubów przyjeżdża tu okazjonalnie, gdy ich obiekty nie są dostępne.

Nic dziwnego, ponieważ obiekt przeprojektowany przez jednego z twórców słynnego pociągu Shinkasen zapewnia bardzo dobre warunki do oglądania meczów, mimo posiadania bieżni. Trybuna główna jest stroma i zadaszona, a liczba krzesełek pozwala przekroczyć wymogi J.League.

W 2010 roku podpisano pierwszą w historii obiektu umowę sponsorską, za którą firma Kanko do 2015 roku płaci ok. 300 tys. zł rocznie (10 mln jenów).

Kashiwanoha Park Stadium

Kashiwanoha Stadium

Plany budowy stadionu powstały w 1992 roku. Władze miasta i prefektury chciały, by w kompleksie sportowo-rekreacyjnym na północnym zachodzie Kashiwy zadomowił się zespół J.League Reysol. Dlatego zaprojektowano tu w pełni zadaszone trybuny, które miały być przewagą nad starym i odkrytym Hitachidai.

Jednak obiekt mimo to nie zyskał sympatii. Już w pierwszym meczu spotkał się z opozycją kibiców, którzy nie chcieli oglądać swojego klubu w tym miejscu. Po pierwsze, komunikacja – jak na warunki japońskie – jest fatalna, najbliższa stacja kolejowa to ok. pół godziny pieszo. Po drugie, lekkoatletyczny układ obiektu nie ułatwiał tworzenia atmosfery i oglądania meczu.

Dlatego w 2008 roku Reysol rozegrali tu ostatni oficjalny mecz ligowy, później pojawiając się najwyżej przy okazji sparingów. Stadion jest aktualnie najczęściej użytkowany przez miejscowy klub rugby.

Reklama