Nowa budowa: Estadio de Futbol Monterrey

źródło: własne

Nowa budowa: Estadio de Futbol Monterrey Czekaliśmy miesiące, ale doczekaliśmy się – od dziś będziemy prezentować postępy na największej trwającej budowie w Meksyku. I choć nazwa oraz klub wskazują na Monterrey, to obiekt powstaje za miedzą – w Gwadelupie.

Reklama

W sierpniu 2011 projekt otrzymał zielone światło i jeszcze przed 2012 ruszyła budowa. Dziś trybun jeszcze nie widać, za to na zdjęciach zobaczycie, jak rosną ich imponujące podpory (osiągnęły już prawie docelową wysokość całej konstrukcji żelbetowej) oraz piętra zaplecza. Na razie galerii z budowy nie ma zbyt wiele, ale liczymy, że ta sytuacja będzie się już tylko poprawiać.

Estadio de Futbol Monterrey

Na szczęście zdążyliśmy dopisać tę prezentację do naszych „monitorowanych” budów na czas – zanim jeszcze zaczęły się najbardziej imponujące postępy. Przed nami bowiem nie tylko trybuny (pierwsze rygle już są instalowane, ale stopnic brak), ale też efektowne fasady i zadaszenie, które zdecydują o oryginalności tego obiektu. Podobnie jak Aviva Stadium, ten obiekt będzie bowiem miał nietypową, obniżającą się bryłę. W Dublinie to ukłon w stronę mieszkańców, którzy dzięki niższej konstrukcji mają dostęp do światła słonecznego, a w Gwadelupie to gratka dla widzów, którzy otrzymają tym sposobem wspaniały widok na góry. Boisko dostanie za to więcej słońca, dzięki czemu zanurzone w niecce nie powinno mieć problemów z utrzymaniem dobrej murawy.

Estadio de Futbol Monterrey

Projekt wart ok. 200 mln $ ma zostać zakończony za nieco ponad rok, choć nie jest wykluczone, że budowa nieco się przedłuży. Pracująca na placu firma Constructora Maiz Mier wykorzystała już większość z zapisanych w kontrakcie 30 miesięcy, a do wykonania wciąż pozostaje wiele elementów.

Estadio de Futbol Monterrey

Kiedy stadion jednak powstanie, ma być unikalny na skalę światową. Choć otoczą go parkingi, aż 1/3 powierzchni całego założenia ma zajmować roślinność. Drzewa w alejkach, ogrody zasłaniające podziemne poziomy, zbieranie wody deszczowej i energooszczędne technologie – to wszystko ma sprawić, że nie tylko w Meksyku nowy stadion CF Monterrey stanie się wzorem w zakresie dbałości o środowisko. Tym lepiej wpisze się w okolicę, ponieważ stanie w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu parkowego z zoo.

Reklama