Nowa budowa: Baku Olympic Stadium

źródło: własne

Nowa budowa: Baku Olympic Stadium Wielki Stadion Olimpijski w stolicy Azerbejdżanu powstaje w miejscu, gdzie jeszcze dwa lata temu nie było życia. Jedynie odpady przemysłowe i szambo. A już za kolejne dwa lata mają się tam odbywać pierwsze Igrzyska Europejskie!

Reklama

Choć prace na placu budowy ruszyły już latem 2011, to dopiero dwa lata później można było przystąpić do układania fundamentów. W pierwszym rzędzie konieczne było usunięcie tysięcy ton skrajnie zanieczyszczonej przemysłowo wody, zebranej w zbiornikach przylegających do miejscowego jeziora. Po osuszeniu i nawiezieniu ziemi działka u brzegu (a częściowo na terenie) Jeziora Boyukshor mogła zostać miejscem prac.

Na początku 2013 r. ruszyły roboty ziemne i pierwsze fundamenty. Całkowite zakończenie prac nad stadionem jest planowane na 2015 rok, kiedy Baku jako pierwsze miasto w historii ma gościć Igrzyska Europejskie, kontynentalny odpowiednik Olimpiady.

Baku Olympic Stadium

Obiekt ma pomieścić do 68 tys. widzów i będzie największym w kraju. O ile jednak jego rozmiar i koszt (szacowany na 640 mln $) są znane, o tyle ostateczny kształt wciąż nie został sprecyzowany. W 2010 roku zaprezentowano wizualizacje tureckiej pracowni TOCA Mimarlik, po czym w 2013 pojawiły się nowe wizualizacje koreańskiego biura Heerim, które następnie zastąpił obraz oglądany poniżej i będący najbardziej aktualnym materiałem dotyczącym stadionu.

Baku Olympic StadiumFot: Ниджат Джабраилов

Reklama