Szwajcaria: Lozanna zmienia stadionowe plany

źródło: 24heures.ch; autor: michał

Szwajcaria: Lozanna zmienia stadionowe plany Miał być imponujący stadion zintegrowany z internatem i pływalnią, ale miasto zmienia strategię. W ramach oszczędności postawi dwa stadiony, ale za to tańsze. Jeden będzie typowo piłkarski, a drugi lekkoatletyczny. Aktualny stadion zostanie zburzony.

Reklama

Przypomnijmy, że przedstawiony ok. rok temu projekt nowego stadionu dla Lozanny zakładał budowę od podstaw na południu miasta, tuż nad Jeziorem Genewskim. Stadion o pojemności 16 tys. miejsc byłby jednak bardzo drogi, ponieważ zgodnie z wytycznymi konkursu z 2011 roku miał zostać zintegrowany z internatem i pływalnią.

Stade aux Près-de-VidyDzisiejsza sytuacja finansowa miasta nie pozwala już na realizację tak ambitnego wariantu. Zapadła więc decyzja o bardziej racjonalnym, choć mniej imponującym planie. Największy miejski stadion, leżący na północy Stade Olympique de la Pontaise, ma zostać zburzony. Model rozgrywania meczów i zawodów lekkoatletycznych na jednym obiekcie nie sprawdził się w Lozannie.

W miejscu tego obiektu ma powstać nowy, już wyłącznie dla piłki nożnej. Konkurs na nowy projekt ma zostać rozpisany w tym roku.

Z kolei, by nie stracić możliwości goszczenia imprez lekkoatletycznych, tuż nad wodami Jeziora zostanie mocno rozbudowany kompleks sportowy, którego centrum jest Stade Pierre de Coubertin. Dziś bardzo skromny obiekt otrzyma trybuny na ok. 6 tys. widzów, z możliwością dołożenia dodatkowych sektorów tymczasowo, by organizować większe imprezy, na ponad 12 tys. widzów.

Reklama