Nowy projekt: Stadion w Niżnym Nowogrodzie

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy projekt: Stadion w Niżnym Nowogrodzie Wciąż nie wiemy, jak będzie wyglądał ostatecznie. Wiemy jednak gdzie i w jakiej formie ma powstać nowy stadion dla Niżnego Nowogrodu. Tradycyjnie z zapowiedzi danych FIFA nie zostało prawie nic…

Reklama

Kiedy Rosjanie składali swoją kandydaturę do organizacji Mundialu 2018, nowy stadion dla Niżnego Nowogrodu miał powstać nad samym brzegiem Wołgi, na cyplu Pecherskie Piaski. To znane miejsce rekreacji w mieście, które jednak wymagałoby dużych nakładów na infrastrukturę drogową. W ramach wstępnej koncepcji z 2010 roku miały powstać dwie duże kładki dla pieszych, podczas gdy na obiekt prowadziłaby tylko jedna droga.

mapa niżnego Nowogrodu

Dziś jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Z Ostrowa zrezygnowano, a zamiast tego powstał plan postawienia stadionu na Strelce. To zapuszczona dzielnica bloków i hal przemysłowych na zachodzie miasta. Ma jednak tę zaletę, że poza dużą ilością miejsca (u ujścia Oki do Wołgi) oferuje nieporównanie lepszą komunikację dla nowego stadionu.

Wstępną koncepcję dla tej nowej lokalizacji dodajemy do bazy właśnie dziś. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że może ona ulec zmianie, ponieważ prezentuje jedynie zarys tego, co chcą zbudować miejscy urzędnicy. Podczas wczorajszego zebrania organizatorów Mundialu w Niżnym Nowogrodzie zapadła decyzja, że ostateczny projekt stadionu ma powstać do września tego roku.

Stadion Nizhny novgorod

Główne wytyczne, poza lokalizacją na Strelce, to kompletne przekrycie trybun, których część ma być tymczasowa. Na czas Mundialu 2018 pojemność powinna wynosić ok. 45 tys. miejsc, ale później może spaść o 10-20 tysięcy. Według aktualnych wizualizacji usunięte miałyby być wyższe trybuny za bramkami, za to pozostawione aż trójpoziomowe wzdłuż boiska.

Co ciekawe, mimo braku zasuwanego dachu nad boiskiem, planuje się też innowacyjny system ogrzewania gazowego widowni. Dzięki jego funkcjonowaniu można by podnieść temperaturę na trybunach o 10-15 stopni względem tej na zewnątrz obiektu.

Otwarta pozostaje kolorystyka obiektu, co pokazują zresztą wizualizacje o dwóch różnych wariantach. Jak będzie wyglądać i komponować się z otoczeniem bryła, dowiemy się dopiero jesienią...

Stadion Nizhny novgorod

Reklama