Nowe stadiony: Kaspijsk, Władywostok, Moskwa

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Kaspijsk, Władywostok, Moskwa Dziś ekstremalny zestaw: najlepiej wyposażony stadion „tymczasowy” Anży, imponujący stadion rezerwowy Lokomotivu, a na deser najdalszy wyjazd dla kibiców rosyjskich lig, czyli Luch Władywostok. Smacznego!

Reklama

Anji Arena

Anji Arena

Nowy stadion dla Anży Machaczkała nie powstał wcale w Machaczkale, lecz w pobliskim Kaspijsku. Jego historia jest o tyle zaskakująca, że mimo otwarcia w 2003 roku, obiekt o czterech niezależnych, jednopoziomowych trybunach został wkrótce porzucony na rzecz innego, położonego w centrum Machaczkały.

W 2011 roku klub zaczął jednak inwestować – powstały narożniki, „stare” trybuny odświeżono, wzniesiono niewielki dach, powstała część komercyjna i 17 marca 2013 otwarto odnowiony obiekt. Na który tym samym Anży się przeniosło.

Co interesujące, kompleksowa renowacja i rozbudowa to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Po otwarciu tego obiektu klub zamierza zacząć budowę swojego docelowego stadionu, którego pojemność powinna wynosić ok. 40 tysięcy miejsc.

Dinamo Stadion, Władywostok

Stadion Dinamo Vladivostok

Położony w ścisłym centrum Władywostoku, stadion Dinama znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od wybrzeża Zatoki Amurskiej. Składa się z dwóch trybun ułożonych wzdłuż boiska i bieżni.

W 2003 roku, z okazji awansu Luchu do Premier Ligi, trybuny przeszły renowację i otrzymały krzesełka w barwach klubowych. Od tego momentu pojemność obiektu wynosi 10,2 tys. miejsc siedzących.

Wśród kibiców dwóch najwyższych lig odwiedzenie tego obiektu uchodzi za wyczyn i świadczy o oddaniu swojemu klubowi. Władywostok jest bowiem oddalony od Moskwy o ponad 9 tys. kilometrów. Mimo takiego dystansu punktem honoru wielu grup kibiców jest wysłanie tam choćby skromnej reprezentacji.

Malaja Sportivnaja Arena Lokomotiv

MSA Lokomotiv

Powstał w 2009 roku jako zaplecze dla znacznie większego Stadionu Lokomotiv, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. Pierwotnie klub zbudował trzy trybuny z pojemnością ok. 5 tys. widzów, a z czwartej strony ustawiono telebim. Jednak już w 2010 przeprowadzono rozbudowę do aż 10 tys. miejsc, a wszystkie zadaszono. „Aż”, ponieważ stadion jest wykorzystywany tylko dla meczów rezerw lub juniorów, okazjonalnie dzierżawiony również przez mniejsze kluby. Po renowacji obiekt został otwarty w 2012 roku.

Reklama