Stadion Roku 2012: Nominacja – Incheon Football Stadium

źródło: własne

Stadion Roku 2012: Nominacja – Incheon Football Stadium Futurystyczna kompozycja, świetnie przemyślane wnętrze i typowo piłkarski układ – o to ostatnie w Korei wcale nie jest łatwo. Naszym zdaniem najlepszy piłkarski projekt w tym kraju od Mundialu 2002, jeśli nie w ogóle…

Reklama

Incheon Football StadiumCzy patrzy się na niego z ulicy, czy z lotu ptaka, Incheon Football Stadium wygląda bardzo interesująco. Otwarta bryła nie poprawia akustyki i atmosfery podczas meczu (choć brak dachu odbiera siłę przede wszystkim śpiewom przyjezdnych), ale bez wątpienia została zaprojektowana w atrakcyjny, bardzo dynamiczny sposób. Dzięki temu nawet „niedomknięty”, stadion sprawia wrażenie spójnego. Co ciekawe, przy stadionie powstał również niewielki taras widokowy, dzięki któremu można obejrzeć całe wnętrze bez wchodzenia do niego. Ciekawe, choć… dziwne.

Sama konstrukcja dachu jest atrakcyjna, materiały wysokiej jakości, a połączenie z zielonym szkłem na fasadach i w narożnych pawilonach wyszło co najmniej przyzwoicie. Tu warto zwrócić uwagę na powstałe w narożnikach tarasy restauracyjne, zajmujące części sektorów. Nie mamy nic przeciwko takim pomysłom, gdy nie zajmują miejsca zwykłym kibicom. Bo tych w Incheon nie ma przesadnie wielu – klub United jeszcze do swojego nowego stadionu nie dorósł…

Incheon Football Stadium

Za to kiedy dorośnie, będzie miał niesamowite warunki – kibice dopingujący otrzymali za bramką potężną trybunę jednopoziomową (zmieniono ją z projektowanych dwóch poziomów właśnie dla dopingu), na której część miejsc siedzących zastąpiono dodatkowo stojącymi. Wzdłuż boiska nie brakuje miejsc z atrakcyjniejszym widokiem, w tym tych luksusowych – choć tylko na jednej trybunie. Ale, jak już ustaliliśmy, Incheon United nie są jeszcze komercyjnym magnesem.

Cena za stadion nie była wysoka, jeśli wliczymy do tego pobliski skwer i parkingi podziemne. Aż trudno uwierzyć, ale w cierpiącej na brak przestrzeni Korei to pierwszy stadion oferujący takie powierzchnie.

Niezależnie od wyników głosowania w naszym plebiscycie, obiecujemy sobie wiele po tym obiekcie. Jeśli to on wytyczy szlak, jakim pójdą kolejne projekty w Korei, to ten kraj ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość, przynajmniej pod względem stadionów.

Pamiętaj, że głosować na Stadion Roku 2012 możesz do 23 lutego włącznie. Poza nowym stadionem w Incheom do wyboru jest 15 innych, a głosowanie polega na przyznaniu najwyższych not pięciu obiektom.

Reklama