Katar: Fasada ma żyć w trakcie meczu

źródło: własne; autor: michał

Katar: Fasada ma żyć w trakcie meczu Zalewa się czerwienią po czerwonej kartce, a po strzelonym golu migocze. Gdy piłkarze „tylko” grają, lampy emitują abstrakcyjne wzory. Poza dużymi imprezami obiekt ma się subtelnie mienić białym światłem. Taki będzie Education City Stadium – zobacz film.

Reklama

Według wizji hiszpańskiego biura Fenwick Irribaren nowy stadion w kompleksie uniwersyteckim Education City w Dausze ma wyglądać jak diament. Jego fasada ma efektownie odbijać promienie słońca w dzień, a nocą… tym zajęła się firma Lighting Design Collective, która zaprojektowała oświetlenie i samego stadionu, i pobliskich budynków.

Wieczorami, gdy nie ma meczów, usłana lampami LED fasada ma tylko delikatnie mienić się generowanymi przez komputer wzorami. Za to podczas imprez z udziałem publiczności dach od zewnątrz i od środka będzie podświetlany, natomiast fasady będą żyły wraz z widzami.

System będzie zarządzany przez człowieka i można wygenerować wiele wzorów, ale jako przykład możliwości firma LDC zaprezentowała np. pokrycie się całego obiektu czerwienią po czerwonej kartce czy dynamiczny „wir” po strzelonym golu. Prezentacja poniżej:   

Reklama