Nowy stadion: Wielkie otwarcie w Lille

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy stadion: Wielkie otwarcie w Lille Po Stadionie Narodowym to chyba największa premiera tego roku. Pierwsza arena Euro 2016 jest już gotowa. Na nowym stadionie w Lille poza rozsuwanym dachem jest też rozsuwane boisko i fasada, która może być ekranem.

Reklama

Jedna z największych inwestycji sportowych w Europie dobiega końca. Stadion wymaga co prawda pewnych poprawek, ale od wczoraj jest oficjalnie otwarty, po meczu Lille – Nancy. Rekordowym, bo widownia rzędu 47 750 osób w Lille się wcześniej nie zdarzyła. Podobnie jak nigdzie we Francji nie zdarzyło się, by klub sprzedał przed sezonem 4 tys. miejsc biznesowych. Z kolei pod względem karnetów na zwykłe sektory Lille ustąpiło tylko Marsylii, przekraczając poziom 30 tys. wykupionych miejsc. Od wczoraj Europa ma nową perełkę, która błyśnie jaśniej już za kilka lat, podczas Euro 2016.

A zaczęło się tak… W latach 2009-2012, w ramach umowy o partnerstwie między Lille a wykonawcą (Eiffage) powstał  nowy stadion na 50 tys. widzów. Eiffage uczestniczyło w kosztach, ale w zamian do 2043 r. będzie czerpać zyski z zarządzania obiektem. Nazwana roboczo Grand Stade Lille-Métropole arena docelowo ma uzyskać sponsora, który pomoże w uzyskaniu dochodów.

Zgodnie z projektem dwóch wiodących francuskich pracowni architektonicznych – Valode&Pistre oraz Atelier Farret – bryła została wyłożona od zewnątrz lampami LED, które mogą jaśnieć wieloma kolorami, a na jednej z fasad stanowią prawdziwy ekran emitujący obrazy wyświetlane jednocześnie na dwóch skierowanych na zewnątrz telebimach.

Wewnątrz trybuny podzielono na trzy poziomy, z których środkowy w całości dedykowany jest dla klientów biznesowych. Obiekt jest innowacyjny dzięki możliwości nasuwania jednej połowy boiska na drugą, czego nie zrobiono wcześniej nigdzie indziej. Pod ruchomą połową znajduje się bowiem… boisko do koszykówki/siatkówki/tenisa z niewielkimi trybunami. A dzięki pierwszemu we Francji rozsuwanemu dachowi i zasuwanej na połowie stadionu kurtynie obiekt może służyć jako gigantyczna hala sportowa bez niszczenia boiska, odpoczywającego na drugiej, zamkniętej części.

Inwestycja pochłonęła 282 mln €, do czego należy doliczyć 42 mln € na pobliskie parkingi, hotele i centrum konferencyjne, dopełniające kompleksu. Miasto wydało też ok. 300 mln na przygotowanie infrastruktury komunikacyjnej dla obiektu.

Na co dzień gospodarzem obiektu jest Lille OSC, największy klub piłkarski w mieście. Jednak z uwagi na wielofunkcyjność są już plany sprowadzenia do Lille wielkich zawodów w innych dyscyplinach oraz koncertów międzynarodowych gwiazd.

Reklama