Euro 2012: Angielscy kibice drwią z Campbella

źródło: własne; autor: michał

Euro 2012: Angielscy kibice drwią z Campbella Pokazujemy, bo o przyczynie drwin pisaliśmy. Fani Anglii w Doniecku przynieśli tekturową trumnę z napisem „Zrobimy co zechcemy”. Na transparencie napisali „Mylisz się Campbell!”. To aluzja do teorii, że kibice mogą wrócić z Polski i Ukrainy w trumnach.

Reklama

Niecodzienną akcję zapoczątkowało kilku kibiców Anglii w średnim wieku. W ramach happeningu postanowili zadać kłam twierdzeniom, że Polska i Ukraina to rasistowskie kraje, jak sugerował reportaż BBC z maja.

Przypomnijmy, że po obejrzeniu drastycznych wycinków z polskich i ukraińskich aren Sol Campbell odradził swoim rodakom przyjazd tymi słowami: Zostańcie w domach, obejrzyjcie w telewizji. Nawet tego nie ryzykujcie, bo możecie wrócić w trumnach.

Na jego słowa i ogólny wydźwięk materiału oburzyły się polskie i ukraińskie władze, ale też wielu kibiców, którzy nie chcą być wrzucani do jednego worka z radykalnymi grupkami. Mało tego, oburzył się nawet jeden z ekspertów BBC, który uznał, że jego wypowiedzi zmanipulowano.

Teraz sami kibice Anglii, kończąc zmagania w Grupie D, postanowili przypomnieć, że Ukraina nie jest złym gospodarzem. Grupa fanów przygotowała transparenty oraz drewnianą trumnę w barwach narodowych. Na wszystkich elementach widniały słowa „We’ll do what we want” (Zrobimy co zechcemy) oraz „You’re wrong! Campbell” (Mylisz się, Campbell!).

krytyka śłów Sola Campbella

Co ważne, do kilku inicjatorów w centrum miasta dołączyło kilkadziesiąt, może kilkaset kolejnych osób, a ich inicjatywa poszła w świat. Zaledwie parę godzin później pisał o niej już jeden z największych angielskich tabloidów, „The Sun”, a za nim wiele mniejszych mediów.

Pete Harper, czarnoskóry fan z Sheffield, zapewnia o błędnym wrażeniu piłkarza. – Uwagi Campbella były śmieszne. Zostałem cudownie przyjęty przez mieszkańców – mówi.

Reklama