Nowe stadiony: Fukuoka, Gifu, Osaka

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Fukuoka, Gifu, Osaka Perełka z drugoligowej Fukuoki, stadion z miejscami siedzącymi na trawie oraz 20-tysięcznik w Osace stojący dosłownie kilkadziesiąt metrów od areny Mundialu 2002 – to dziś mamy dla Was w świeżej dostawie z Japonii!

Reklama

Level-5 Stadium

Level-5 Stadium

Kiedy Fukuoka wygrała wyścig o organizację Uniwersjady 1995, zdecydowano o budowie nowego stadionu, pierwszego w historii miasta wyłącznie do futbolu i rugby. Budżet inwestycji wyniósł 10 mld jenów, a obiekt powstał w sąsiedztwie lotniska i kilku innych aren sportowych. Dysponuje czterema trybunami, z których dwie wzdłuż boiska mają zadaszenie.

W 2008 zainstalowano tu wielki telebim, a także sprzedano nazwę firmie Level-5, która później przedłużyła kontrakt do początku 2014 roku.

Poza Uniwersjadą 1995 zagrała tu raz reprezentacja Japonii, a na co dzień z obiektu korzystają aż cztery kluby. Jeden z nich – Avispa Fukuoka – jest zespołem piłkarskim, a pozostałe grają w rugby, futbol amerykański i żeński futbol.

Nagaragawa Stadium

Nagaragawa Stadium

Czyli w dosłownym tłumaczeniu “Stadion nad rzeką Nagara”, która przepływa w okolicy. Został otwarty w 1991 roku i przeszedł gruntowne odświeżenie w latach 2009-2011. Pierwotnie miał spełniać głównie funkcje lekkoatletyczne, ale aktualnie jest naczelnym stadionem drugoligowego FC Gifu.

Stadion posiada specyficzne dla Japonii rozwiązanie – część trybun to po prostu zbocza pokryte naturalną trawą, w dodatku miejscami zadaszone. W sumie miejsc siedzących jest 17 540 (z czego 9540 na trybunie głównej), a pozostałe 13 460 to właśnie miejsca na trawie.

Kincho Stadium

Kincho Stadium

Otwarty w kwietniu 1987 obiekt służy rozgrywkom piłki nożnej, rugby i futbolu amerykańskiego. Stoi w kompleksie Nagai, gdzie jest drugim co do wielkości stadionem po Nagai Stadium. W 2009 roku zespół Cerezo Osaka zaoferował miastu partnerstwo w renowacji obiektu i do 2010 roku stadion został przygotowany do rozgrywek. Wtedy też Cerezo zostali głównym dzierżawcą.

W 2010 nazwa stadionu Nagai Ball Gall Field została wystawiona na sprzedaż. Podpisano trzyletni kontrakt z firmą Kincho, który wygasa 31 grudnia 2013.

Reklama