Nowe stadiony: Eskilstuna i Göteborg

źródło: własne; autor: redakcja

Dziś zapraszamy na dwa zupełnie niezwykłe stadiony ze Szwecji. Pierwszy stoi pod zamkiem w Göteborgu, a drugi jest jednocześnie... osiedlem bloków mieszkalnych. Czegoś takiego jeszcze nie pokazywaliśmy.

Reklama

Tunavallen

TunavallenFot: Groundhopping.se

City i United na jednym stadionie? Tak, ale pod warunkiem, że mowa o szwedzkiej Eskilstunie, nie o Manchesterze. Właśnie te dwa kluby do spółki z trzecim IFK Eskilstuna użytkują jeden z najbardziej nietypowych stadionów świata.

Tunavallen powstał w swej pierwotnej formie w 1924 roku. Wtedy miał ok. 22 tys. miejsc, ale tylko 874 pod dachem. Rekordowy mecz z 1963 roku między IFK Eskilstuna a GAIS zgromadził na trybunach 22 491 osób. Wcześniej, w 1958 roku, stadion był jedną z aren Mundialu.

Przestarzały obiekt ustąpił miejsca zupełnie nowemu w 2002 roku. Powstały wtedy trybuny z krzesełkami i zadaszeniem wzdłuż boiska, a za jedną z bramek skromny sektor stojący. Pojemność wynosi 7,8 tys. miejsc, ale może zostać zwiększona do 12-14 tys. przez zabudowę miejsca za bramkami. Jednak zdecydowanie najbardziej niecodzienną cechą stadionu zaprojektowanego przez Olova Gynta jest postawienie w każdym z narożników bloków mieszkalnych na 15 pięter!

Slottskogsvallen

SlottskosvallenFot: Groundhopping Merseburg (cc: by-nc)

Otwarty w maju 1923 roku obiekt jest uznawany za jeden z najważniejszych stadionów lekkoatletycznych w Szwecji. Ze względu na swą lokalizację w parku przy zamku w Göteborgu oraz ciekawą architekturę jest też jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Boisko jest otoczone niskimi nasypami z miejscami stojącymi, a z dwóch stron – południowej i zachodniej – znalazło się miejsce dla wyższych, murowanych trybun z zapleczem. Zwłaszcza główna trybuna (zachodnia) przykuwa wzrok ciekawym zadaszeniem i dwiema okazałymi wieżami na końcach. Na terenie obiektu znajduje się pomnik Pera Henrika Linga, nazywanego „ojcem szwedzkiej gimnastyki”.

Przez lata stadion był miejscem bicia lekkoatletycznych rekordów przez szwedzkich sportowców i do dziś jest miejscem zawodów w lekkiej atletyce. Dla piłki nożnej też ma jednak swoje znaczenie. Do 2006 roku był siedzibą przeniesionego później klubu Göteborgs FC. Obecnie bywa używany przez szkolący młodzież zespół Azalea BK. W sezonie plenerowym jest też miejscem wielu koncertów krajowych gwiazd. Pierwszy odbył się w 2003 roku.

Reklama