Nowe stadiony: Karwina i Hawierzów

źródło: własne; autor: redakcja

Nazwy nie brzmią zbyt czesko, bo ze względu na bliskość naszej granicy Polaków zawsze było tam pod dostatkiem. Zapraszamy dziś na odwiedzenie dwóch skromnych, ale czarujących stadionów ze Śląska Cieszyńskiego.

Reklama

Městský stadion (Karviná)

Stadion miejski w KarwinieStadion leży tuż przy granicy czesko-polskiej, w niewielkiej Karwinie. Pierwotnie był jednolitą „misą” o 15 rzędach miejsc stojących. Wewnątrz znajduje się boisko i szutrowa bieżnia. W ostatnich latach gruntowną modernizację przeszła jednak trybuna główna. Powstała od podstaw z zapleczem dla sportowców, zadaszeniem i miejscami siedzącymi – dokładnie 904.

Na obiekcie rozgrywa swoje mecze pierwszy zespół MFK Karvina, powstały z polskich i czeskich klubów w mieście, oraz drużyny młodzieżowe (U19 i U17).

Stadion Dukla (Havířov)

Stadion Dukla w HawierzowiePodobnie jak całe miasto (Hawierzów to najmłodsze miasto w Czechach, powstałe w 1955), stadion jest bardzo młody. Budowa obiektu dla mieszkańców górniczego ośrodka ruszyła w 1987 roku i trwała aż 9 lat. Ale nawet po otwarciu w 1996 roku nie można powiedzieć, że został wykonany w pełni – nie udało się wdrożyć wszystkich elementów założonych w projekcie.

Powstały trzy trybuny ściśle otaczające boisko – jedna z zadaszeniem i siedzeniami (ławki), a dwie za bramkami z miejscami stojącymi i bez dachu. Jako ostatnia doszła czwarta, tym razem i z zadaszeniem, i z krzesełkami.

Reklama