Nowe stadiony: Burajda i Dżudda

źródło: własne; autor: redakcja

Choć o futbolu w Arabii Saudyjskiej mówi się bardzo mało, nie brakuje tam ciekawych rywalizacji. Derby Dzuddy i Burajdy przyciągają na mecze bardzo dużą publiczność, a zdjęcia z jednego z tych meczów możecie od dziś oglądać.

Reklama

King Abdullah Sports City Stadium

King Abdullah Sports City Stadium Fot: Frank-Jasperneite.de

Obiekt powstał w Burajdzie, ok. 60km na północ od Dżuddy, w 1983 roku. Wielofunkcyjny obiekt posiada bieżnię, która – co rzadkie w Arabii Saudyjskiej – odgrodzona jest od widowni głęboką fosą. Wszystkie trybuny są żelbetowe. Główna jest niezależną, częściowo zadaszoną konstrukcją, podczas gdy pozostałe to odkryte i zespolone ze sobą sektory o kształcie litery „C”.

Prince Abdullah Al-Faisal Stadium

Prince Abdullah Al-Faisal Stadium Fot: Frank-Jasperneite.de

Stadion powstał między kampusem uniwersyteckim a dzielnicą przemysłową w 1970 roku wraz z halą widowiskową i pływalnią. Przez prawie trzy dekady jedyną trybuną wyposażoną w krzesełka była główna, której niewielkie partie mają też zadaszenie. Pozostałe sektory tworzące kształt litery „C” aż do 2009 były miejscami stojącymi. Wraz z wyposażeniem wszystkich trybun w krzesełka pojemność spadła z 23 do 20 tys. miejsc.

Stadion jest miejscem pierwszoligowych derbów między jednymi z najbardziej popularnych zespołów w kraju – Al-Ahli i Al-Ittihad. W przypadku meczów między tymi drużynami komplety publiczności są normą, a trybuny dzielone są na dwie połowy.

Reklama