Nowe stadiony: Bournemouth, Barnet, Chaltenham

źródło: własne; autor: redakcja

Gdyby u nas na zapleczu trzeciej i czwartej ligi były takie stadiony, pewnie byśmy piali z zachwytu. W Anglii po prostu są, ale każdy ma swoją wyjątkową historię!

Reklama

Seward Stadium

Seward StadiumW 1910 roku rodzina Cooper-Dean przekazała miejscowemu klubowi piłkarskiemu tereny pod nowy stadion, który powstał jeszcze w tym samym roku. Na cześć darczyńców aż do 2011 roku znany był jako Dean Court. Zmiany dokonano ze względów komercyjnych, po sprzedaży praw do nazwy firmie Seward Motor Group.

Historyczny obiekt został w pierwszych dekadach istnienia wyposażony w trybunę zbudowaną na British Empire Exhibition w 1924, największą wystawę w historii, odwiedzoną przez ok. 27 mln osób. Stracił ją dopiero w 2001, gdy doszło do kompletnej przebudowy. Stadion został obrócony o 90 stopni i przesunięty. Powstały trzy nowe trybuny, a dodatkową – tymczasową – zbudowano na otwartej wschodniej stronie. W 2005 klub sprzedał obiekt firmie Structadene i dzierżawi go od tej pory.

Rekord frekwencji ustanowiono jeszcze na starym obiekcie w 1957, gdy los skojarzył AFC Bournemouth z Manchesterem United. Wtedy spotkanie oglądało 28 799 osób. Dziś trybuny mieszczą 10,7 tys. widzów na krzesełkach.

Underhill Stadium

Underhill StadiumStadion został otwarty we wrześniu 1907 roku i należy obecnie do coraz skromniejszego grona obiektów ponad stuletnich. Znaczącą modernizację przeszedł w latach 1990., gdy na fali przemian zburzono słynną trybunę West Bank, zajmowaną przez stojących, dopingujących kibiców. Poza tymi pracami na stadionie wykonywano tylko stopniowe renowacje i stąd aż siedem trybun zamiast klasycznego układu z czterema.

W całej Anglii stadion Barnet FC jest znany dzięki pochyłemu boisku, obniżającemu się na południe. W 1952 roku mecz dwóch zespołów amatorskich oglądało tu ponad 11 tys. osób.

Whaddon Road

Whaddon RoadChoć od powstania w 1927 roku stadion nazywa się Victory Sports Ground, jest powszechnie znany jako Whaddon Road, zgodnie z brytyjskim zwyczajem nazywania stadionów od nazw ulic, przy których stoją. Przez lata oficjalna nazwa była mało znana i wielu dowiedziało się o niej dopiero w 2009 roku, gdy klub podpisał pierwszą umowę sponsorską. W latach 2009-2014 oficjalna nazwa to Abbey Business Stadium.

Stadion powstał dzięki zaangażowaniu miejscowego browaru i po pięciu latach został domem Chaltenham Town, którzy dziś są właścicielem obiektu. Od 2010 dzielą go z Gloucester City, którzy stracili swój obiekt wskutek powodzi.

Reklama