Nowe stadiony: Barcelona, Madryt, San Sebastian

źródło: własne

Miasta wielkie i znane piłkarsko, ale obiekty nie. Czas to zmienić. Poznajcie treningowe stadiony Realu Sociedad i Atletico Madryt, a także ciasny i bardzo kameralny stadion w Barcelonie.

Reklama

Nou Sardenya

Nou SardenyaStadion Sardenya w Barcelonie powstał już w 1940 roku, a określenie Sardenya pochodzi od ulicy o takiej samej nazwie. Pierwsza renowacja przyszła w 1943 roku, kiedy za transfer jednego z zawodników do FC Barcelony miejscowy klub CE Europa zdołał zbudować nową trybunę na 1000 osób. W 1960 roku położono nowe boisko i powiększono ponownie trybuny, a w 1963 doszło oświetlenie.

Kiedy obiekt powstawał, okolica była niemal pustkowiem. Jednak z biegiem czasu zabudowa zaczęła gęstnieć i władze miejskie raz po raz urywały kawałki stadionu, niszcząc pod budowę dróg trybuny czy biura klubu. Dlatego w 1992 roku magistrat zdecydował zbudować obiekt od podstaw częściowo w tej samej lokalizacji, tym razem już dostosowany do gęstej zabudowy mieszkaniowej. Prace zakończyły się inauguracją Nou Sardenya 4 maja 1995. Stadion ma co prawda trybuny ze wszystkich stron, ale tylko z jednej są zadaszone krzesełka.

Miniestadio Cerro del Espino

stadion treningowy Atletico MadrytStadion w miasteczku Majadahonda (ok. 20km od Madrytu) powstał w 1995 roku, początkowo dla miejscowej drużyny Rajo. Jednak Atletico od początku brało pod uwagę sprowadzenie tu części swoich drużyn i klub wystąpił w inauguracji areny. Od 1997 grają tu też rezerwy Atletico, przez co już dwa lata po otwarciu obiekt przeszedł pierwszą modernizację, by dostosować go do wymogów trzeciej ligi.

Stadion stanowią obecnie trzy trybuny z miejscami siedzącymi o łącznej pojemności 3376 osób. Dach nad głową ma 725 osób na głównej trybunie, częściowo zarezerwowanej dla prasy. Poza Rayo i rezerwami Atletico stadionu używa dziś żeńska drużyna Atletico.

Estadio Zubieta XXI

Estadio Zubieta XXIStadion poza boiskiem stanowi jedna trybuna, będą jednocześnie centralnym budynkiem ośrodka treningowego Realu Sociedad. Na widowni, zawierającej nawet przeszklone loże, jest 2500 miejsc siedzących i wszystkie są zadaszone. Choć trybuna jest tylko jedna, boisko na całym obwodzie jest otoczone głęboką fosą, zapobiegającą wtargnięciom na murawę.

Lokalizacja we wsi Zubieta na przedmieściach San Sebastian umożliwia dogodny dojazd z miasta. Swoje mecze na stadionie rozgrywają przede wszystkim rezerwy Realu Sociedad oraz żeńska drużyna

Reklama