Nowa budowa: Tofiq Bakhramov Stadionu

źródło: własne; autor: redakcja

Znamy go z meczów Azerbejdżanu z naszą Reprezentacją, ale też z kompromitacji Wisły Kraków w Lidze Europy. Na pocieszenie dla Wisły – stary stadion przechodzi do historii, przynajmniej częściowo. Dziś wygląda tak…

Reklama

Dziś po raz pierwszy pokazujemy Wam budowę, której właściwie nikt nie pokazuje, może trochę w samym Azerbejdżanie. A szkoda, bo historyczny narodowy stadion tego kraju ma przeżyć swą drugą młodość jeszcze w tym roku. Będzie główną areną Mistrzostw Świata… Kobiet do lat 20. O ile impreza nie brzmi zbyt prestiżowo, o tyle warto pamiętać, że Azerbejdżan ma aspiracje walczyć m.in. o Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, więc pewnie jeszcze go zobaczymy. Zresztą, jeszcze w zeszłym roku organizatorzy rozważali, by pierwszą imprezą po modernizacji stała się Eurowizja, której finał w tym roku zagości w Baku. Odbędzie się jednak w zupełnie nowej hali widowiskowej. Azerowie przeszli bowiem w ostatnich latach od słów do czynów i w samym tylko Baku trwają prace na czterech stadionach, z których największy pomieści aż 65 tys. widzów.

Tofiq Bakhramov StadionuI nie będzie to największy aktualnie Tofiq Bakhramov Stadionu, o którym dziś mowa, lecz nowy „olimpijski” powstający na przedmieściach. Stadion Bachramowa otrzyma jednak zadaszenie większości trybun o znamiennym kształcie półksiężyca, widniejącego też w herbie Azerów. Konstrukcję zamknie najniższa, budowana od podstaw trybuna wzdłuż boiska, a naprzeciw głównej. Oczywiście kompletnie odnowiona będzie infrastruktura, która ma stać na najwyższym poziomie.

Co istotne, zmiany zajdą bez naruszania historycznej kolumnady przed główną trybuną oraz wysokich wież na drugim końcu stadionu. Właściwie żaden element kamiennych fasad nie ucierpiał dotąd podczas prac. Te elementy skończyły już pół wieku i mają wartość zabytkową. Za to jeszcze wyższe od wież maszty oświetleniowe mają wkrótce zakończyć żywot, bo oświetlenie docelowo ma być zainstalowane pod dachem.

Ze względu na trudny dostęp do zdjęć na razie najświeższe sięgają 19 marca, ale ponieważ mamy zapowiedź rychłej aktualizacji, postaramy się możliwie szybko pokazać kolejne etapy prac.

Reklama