Nowe stadiony: Kompletujemy nominacje do Stadionu Roku 2011

źródło: własne; autor: redakcja

Ze sporządzonej na podstawie Waszych głosów listy nie mieliśmy w naszej bazie tylko trzech stadionów. Właśnie się pojawiły. Poznajcie je, bo warto wiedzieć, na kogo przyjdzie głosować w plebiscycie Stadion Roku…

Reklama

Punktualnie o północy zakończyliśmy przyjmowanie głosów w ankiecie Stadiony.net. Prosiliśmy Was o wskazanie stadionów, które mogą i zasługują na otrzymanie nominacji do plebiscytu Stadion Roku 2011. Teraz kompletujemy listę 27 aren piłkarskich, które otwarto w 2011 roku. Dotąd brakowało nam tylko tych trzech:

i-mobile Stadium

Thunder Castle

Pierwszy tajski stadion w naszej bazie i od razu „najwspanialszy, najbardziej nowoczesny”. Tak przynajmniej opisuje go Buriram PEA, klub grający tu na co dzień. Budowa obiektu ruszyła 4 października 2010 i po niecałym roku dobiegła końca. Powstały bardzo proste, niezależne trybuny dla 23,5 tys. widzów.

Dwie z nich są kryte, ale tylko jedna ma zaplecze. I to właśnie ona – trybuna główna – jest najciekawszą częścią stadionu dzięki ciemnogranatowej fasadzie i nawiązującym do tajskiej architektury akcentom przy głównym wejściu. Wnętrze nie jest już tak tajskie – znajdziemy tu dwie wielkie sale kongresowe na parterze, kilka mniejszych wyżej i wreszcie tradycyjne już skyboksy na koronie obiektu.

Co ciekawe, każda z trybun posiada sektory dla niepełnosprawnych (po 24 miejsca), w tym również trybuna przeznaczona dla przyjezdnych. Klub zastrzega bowiem, że aż 4,7 tys. miejsc pozostaje do dyspozycji gości. Jednak praktyka wygląda inaczej – zwykle z wizytą przyjeżdżają mniejsze grupy i większość trybuny zajmują miejscowi.

Stade de Marrakech

Stade de Marrakech

Zbudowany ok. 11 km od centrum Marakeszu obiekt jest niezwykle charakterystyczny. W pustynnym krajobrazie wygląda jak twierdza, zresztą nieprzypadkowo. Jego wygląd ma nawiązywać do fortyfikacji z jednej strony, a do miejscowej architektury z drugiej. Przeważają masywne formy, a większość elementów została zabarwiona w odcieniach brązu. Wizja marokańsko-włoskiego zespołu projektowego spotkała się jednak napotkała jednak na krytykę ze względu na podobieństwo do Stadio Luigi Ferraris w Genui.

Obiekt otwarto w styczniu 2011 po niebywale długiej, bo aż siedmioletniej budowie. Inwestycja miała powstać długo wcześniej, ale pojawiały się opóźnienia i trudności. Kiedy już jednak stadion otwarto, zaczęły się tu odbywać duże imprezy na czele z meczami reprezentacji. Na co dzień obiekt użytkuje klub Kawkab. Ma do dyspozycji ponad 45 tys. miejsc, jednak liczba widzów jest znacznie niższa. Jedną z wad stadionu jest widoczność z trybun, ponieważ te dzieli od boiska nie tylko bieżnia, ale też przestrzeń wokół niej i głęboka fosa.

Stadion Achmata Kadyrowa

Achmat Arena

Kontrowersyjny czeczeński przywódca, który zginął w zamach na stadionie w Groznym w 2004 roku, doczekał się areny swojego imienia. Do przeprowadzenia inwestycji doprowadził jego syn, obecny prezydent Czeczenii. Obiekt powstawał w latach 2008-2011, a kiedy już oddano go do użytku, sam prezydent Ramzan Kadyrow wystąpił w pierwszym meczu. Zgodnie z jego własnymi oczekiwaniami, „Reprezentacja Kaukazu” z nim w składzie pokonała „Resztę Świata” (w składzie m. in. Figo, Maradona, Ayala) 5:2.

Obiekt zastąpił poprzednika istniejącego od 1946 roku, a po otwarciu stał się domem dla Tereka Grozny, który dotąd występował w innej części miasta. Trybuny mieszczą 30 597 widzów i są podzielone na dwie części. Najwyższa jest dwupoziomowa trybuna główna z bogato wyposażonym zapleczem. Większość widzów zasiada jednak na „podkowie” stworzonej przez pozostałe trzy trybuny.

Reklama