Nominacja: Longgang Stadium

źródło: własne

A właściwie Universiade Sports Center Main Stadium, czyli główny stadion zeszłorocznej Uniwersjady. Imponujący rozmiarem i wyglądem. Trochę jak samo miasto, które ma dziś 10 milionów ludzi, a 30 lat temu nie istniało…

Reklama

Zanim powstał

O Shenzhen trudno mówić jako o mieście z tradycjami piłkarskimi czy sportowymi. Bo tradycji jest tu w ogóle stosunkowo niewiele. Miasto powstało niespełna 31 lat temu i jest doskonałym przykładem na skalę rozwoju Chin. Dziś liczba mieszkańców przekracza tu już 10 mln i rośnie. Dlatego, nie mając na koncie wielkich imprez, Shenzhen w 2005 r. zgłosiło swą kandydaturę do organizacji Uniwersjady 2011. Wśród konkurencji był m.in. Poznań, ale po dwóch latach to Chińczycy cieszyli się z drugiej największej wielodyscyplinarnej imprezy świata (po Igrzyskach Olimpijskich). Co ciekawe Shenzhen wcale nie było faworytem, bo chińskie miasta w minionych latach organizowały wiele dużych imprez.

Longgang Stadium Fot: GMP Architekten

A jednak się udało i wśród czynników wiodących metropolię do zwycięstwa była determinacja, by zorganizować spektakularną imprezę. W ciągu trzech lat w Shenzhen powstało 12 aren sportowych, w tym aż trzy nowe stadiony. Dwa z nich są na liście tegorocznych nominacji. Opisywaliśmy już Bao’an Stadium, teraz przyszedł czas na największą arenę Uniwersjady 2011 – Longgang Stadium. Budowa ruszyła jeszcze w 2007 roku, ale ze względu na ogromną skalę projektu trwała aż do 2011. Poza stadionem w planie była bowiem wielka hala widowiskowa i pływalnia – obie w bezpośrednim sąsiedztwie, podobnie jak wieżowce i kompleks zieleni. Koszt Longgang Stadium to ok. 530 mln $, czyli 1,7 mld zł.

Projekt

Obiekty zaprojektowali architekci niemieckiej GMP Architekten do spółki z inżynierami z firmy SBP. Obie znane są choćby z dachów Stadionu Śląskiego, Olimpijskiego w Kijowie czy Narodowego w Warszawie. W przypadku olimpijskiego 60-tysięcznika w Shenzhen zaproponowali jednak dach o innej konstrukcji. Tym razem nie ma lin i membran, bo konstrukcja fasad i dachu to stalowe kratownice powleczone od wewnątrz płótnem, a z zewnątrz pokryte szkłem. Za dnia stadion – podobnie jak pływalnia i hala widowiskowa – wygląda jak zielony kryształ, a nocą przybiera prawie białą barwę dzięki mocnemu podświetleniu.

Longgang Stadium Fot: GMP Architekten

Cały kompleks miał stanowić nawiązanie do chińskiej filozofii. Z jednej strony park wokół ze stawem, strumykami, alejkami i kładkami ma nawiązywać do tradycyjnego chińskiego ogrodu, symbolizującego ruch i rozwój. Z drugiej forma kryształów nadana stadionowi ma go upodobnić do skały, nieprzemijalnej, stabilnej struktury.

Trybuny podzielili na trzy pierścienie, z których ten drugi mieści lożę honorową na 200 miejsc, a nad nim znajduje się aż 60 luksusowych lóż. Stadion ma tym samym spełniać wymogi i oczekiwania zarówno w imprezach lokalnych, ale też w organizacji międzynarodowych turniejów rangi mistrzowskiej.

Główne zalety

Longgang Stadium na pewno jest godną główną areną dla miasta tak wielkiego, jak Shenzhen. Jego forma jest bardzo oryginalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę dotychczasowe prace GMP. W jego zapleczu jest cała infrastruktura niezbędna do organizacji imprez piłkarskich, lekkoatletycznych i w zasadzie… niemal każdej innej. Teoretycznie zwiększenie pojemności pozwoliłoby więc z łatwością ugościć najważniejsze mecze Mundialu (a o kandydaturze Chin mówi się od jakiegoś czasu) czy otwarcie Igrzysk Olimpijskich.

Longgang Stadium Fot: GMP Architekten

Najważniejsze wady

Wszystko opisane powyżej to nie pochwały na wyrost, to fakty. Chiny mają dziś więcej najwyższej klasy wielofunkcyjnych stadionów, niż jakikolwiek inny kraj. A jeszcze dekadę wstecz miały ogromne braki. Tyle że, być może po części ze względu na ten wielki skok, stadiony są i… stoją. Wystarczy przytoczyć pekińskie „Ptasie Gniazdo”, które jest jeszcze większe, jeszcze bardziej imponujące, jeszcze droższe, a stoi tak samo puste. Stadion w Shenzhen, podobnie jak inne główne areny Chin, nie ma w tej chwili wypracowanego modelu biznesowego i nie ma długiej listy zakontraktowanych imprez. Biorąc pod uwagę rozwój rynku rozrywkowego w Chinach, potencjał jest, ale w tej chwili nie jest jeszcze wykorzystywany.

Na ten i 26 innych stadionów możesz zagłosować w plebiscycie Stadion Roku 2011, organizowanym przez Stadiony.net.

Stadion Roku 2011 - konkurs Stadiony.net

Reklama