Dzisiaj zakończenie prac na Stadionie Narodowym

źródło: TVN Warszawa; autor: bartosz

Dzisiaj mija termin zakończenia prac na Stadionie Narodowym. Budowa największego polskiego obiektu na Euro potrwa jednak znacznie dłużej. Wciąż wiele rzeczy trzeba uzupełnić, np. zbudować murawę. Na obiekcie trwają odbiory techniczne, jednak nie ma pewności czy wszystkie dziś się zakończą - informuje TVN Warszawa.

Reklama

- Szampana jeszcze nie otwieramy - powiedział w poniedziałek w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik Hydrobuduowy Krzysztof Woch. - Czekamy na zakończenie odbiorów technicznych - dodał.

Panelowa murawa

Na środku obiektu wciąż nie ma choćby źdźbła trawy. Płyta boiska byłaby gotowa znacznie wcześniej, jednak Narodowe Centrum Sportu zażądało zmiany w projekcie. NCS nie chce popełniać błędu poznańskich właścicieli, dlatego też zrezygnowano z tradycyjnej murawy. Przypomnijmy, że na stadionie Lecha, od początku funkcjonowania obiektu nie da sę wyhodować dobrze zakorzenionej, trwałej murawy. Jak twierdzą eksperci, powodem jest mała ilość docierającego do wnętrza obiektu światła i słaba cyrkulacja powietrza.

Na Narodowym zostanie położona nawierzchnia składająca się z paneli, przypominających donice z ziemią i trawą. Będzie je można przemieścić poza obiekt, zapewniając tym samym optymalne warunki rozwoju.

Zwykła murawa

Obecnie trwają roboty przy przygotowywaniu m.in. systemu nawadniania i podgrzewania płyty panelowej. - Robimy te prace trochę na zapas, bo na Euro 2012 UEFA chce zwykłej murawy - zastrzega Krzysztof Woch.

Wykonane instalacje zostaną przykryte tradycyjną nawierzchnią, która po mistrzostwach zostanie zastąpiona panelową.

Nie wiadomo kiedy murawa panelowa pojawi się na warszawskim gigancie. Według wstępnych ustaleń będzie to początek 2012 roku, jeszcze przed meczem inaugurującym działalność Stadionu Narodowego. Ten ma zostać rozegrany 11 lutego. W ramach rozgrywek o Superpuchar Polski Legia Warszawa zmierzy się z Wisłą Kraków.

Niewykończone powierzchnie komercyjne

Stadion Narodowy oferuje klientom 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni pod wynajem np. jako biura, punktów gastronomicznych, czy centrum fitness. Wykonawca odda je w stanie deweloperskim. Oznacza to, że pomieszczenia te zostaną wykończone i wyposażone przez podmioty, które wynajmą je od NCS. A więc prace związane z tą częścią stadionu potrwają jeszcze wiele miesięcy.

Reklama