Wrocław: Komisja Europejska zbada polskie prawo

źródło: PolskieRadio.pl

Przy zmianie wykonawcy nowego nie wyłoniono w przetargu – ten krok wzbudził wątpliwości Komisji Europejskiej. Bo choć polskie prawo przed Euro 2012 dopuszcza taki krok, to europejskie niekoniecznie. KE zbada sprawę - informuje serwis polskieradio.pl.

Reklama

Kiedy w grudniu 2009 Wrocław zerwał umowę z Mostostalem Warszawa przez 4-miesięczne opóźnienie w budowie, zdecydowano nie rozpisywać przetargu na dokończenie prac. Miasto dało umowę z wolnej ręki niemieckiej firmie Max Boegl, która rozpoczęła prace jeszcze zimą – w marcu 2010.

Ta sprawa budzi wątpliwości Komisji Europejskiej, bo zgodnie z prawem unijnym na tak duże prace trzeba rozpisywać przetargi. W Polsce obowiązuje jednak specjalna ustawa związana z Euro 2012, która pozwala skracać formalności by uniknąć opóźnień w przygotowaniach do imprezy.

Jej zgodność z prawem unijnym będzie teraz sprawdzać KE. Sam stadion nie jest niczym zagrożony. Na razie chodzi tylko o wyjaśnienie. Jeśli polskie tłumaczenie będzie wystarczające, sprawa zakończy bieg. Jeśli nie, może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Reklama