Narodowy: Ruszyło wzmacnianie schodów

źródło: Sport.pl; autor: michał

Każdy z 15 biegów schodów kaskadowych zostanie dozbrojony, by zapewnić odpowiednią wytrzymałość. Prace zakończą się w połowie września i pochłoną ponad 9 mln zł – informuje Sport.pl.

Reklama

Naprawić trzeba 15 ciągów spiralnie wygiętych schodów okalających stadion. - Podtrzymujące je filary zostały obłożone siatką z prętów zbrojeniowych. Potem zostaną osłonięte metalowym kołnierzem i zalane betonem - wyjaśnia Daria Kulińska, rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu, operatora stadionu.

Operacja zakończy się 15 września. Jej koszt to 9,05 mln zł (wcześniej szacowano koszty na 8 mln, choć pojaawiły się też doniesienia o 23 mln zł) – na tyle wyceniła swoją pracę firma Mostostal Zabrze, która realizuje operację na koszt głównego wykonawcy obiektu.

Wzmocnienie słupów podtrzymujących biegi schodów było konieczne, bo podczas ich montażu wykonawca popełnił błąd. Składano je z betonowych prefabrykatów. Powinny uzyskać odpowiednią wytrzymałość, ale z niewyjaśnionych dotąd przyczyn spoiwo nie zastygło i schody stały się niestabilne. Usterkę wykryto w maju. Spowodowała przesunięcie otwarcia stadionu z końca czerwca na koniec listopada.

Reklama